16 June, 2024

Ev almadan önce dikkat edilmesi gereken 5 detay

Yıllardır hayalini kurduğunuz eve sahip olmak için çok az bir zaman kaldı. Yapmış olduğunuz birikimler ve harcadığınız emek sonunda karşılığını buluyor. Ancak atacağınız ufak yanlış bir adım tüm emeklerinizi boşa çıkarabilir ve hevesiniz kursağınızda kalabilir. Bu telaş arasında herşeyi düşünemeyebilirsiniz. İşte bu konuda size faydası olacağını düşündüğümüz konuları bir araya getirdik. Ev almadan önce yazımıza mutlaka bir göz atın.

birevim faizsiz ev

1- Ev tercihinizi belirleyin

Ev sahibi olmaya karar verdiğiniz anda öncelikle ev kriterlerinizi belirlemelisiniz. Apartman dairesi mi, bahçeli müstakil bir ev mi, yoksa bir rezidans mı? Bunu belirleyerek birikimlerinizi bu yönde yapmalısınız. İsteğiniz başka iken sırf fiyatı uygun diye ev satın almak ilerde başka sorunlara yol açabilir. Hayalinizdeki eve ulaşmak için gerekli koşulların oluşmasını beklemeli ve içinize sinen bir ev almalısınız.

2- Hesabınızı detaylı yapın

Ev alırken konut kredisi ile mi yoksa peşin mi alacağınıza karar vermelisiniz. Eğer konut kredisi kullanacaksanız bankaların kredi oranlarını karşılaştırmalısınız. Aylık ödeyeceğiniz taksitleri göz önünde bulundurmalı ve bütçenizi ne kadar etkileyeceğini bilmelisiniz. Böylece ilerde yaşanacak sıkıntıların da önüne geçmiş olursunuz.

3- Evin konumunu belirleyin

Satın alacağınız evin konumu her şeyden önemlidir. Evi almadan önce çevreyi iyi araştırmalısınız. Evin hastanelere, okullara ve alışveriş merkezlerine yakınlığı dikkat etmeniz gereken bir ayrıntıdır. Tüm ihtiyaçlarınızı evden fazla uzaklaşmadan halletmek sizin yararınıza olacaktır.

4- Evin özelliklerine dikkat edin

Binanın dış görünümü kadar iç özellikleri de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Binanın yaşı, su ve elektrik tesisatı, yalıtım ve depreme karşı dayanıklılık evi satın almadan önce araştırılması gereken özellikler arasındadır.

5- Fiyat karşılaştırması

Ev alacağınız zaman aynı özelliklere sahip diğer evlerin fiyatlarıyla mutlaka karşılaştırma yapın. Sokak sokak gezmenize gerek kalmadan oturduğunuz yerden bile bu araştırmayı yapabilirsiniz. Aynı özelliklere sahip evleri internet üzerinden araştırarak kıyaslama yapabilirsiniz. Böylece hayalinizdeki eve çok fazla para vermeden sahip olabilirsiniz.

birevim
Paylaş