24 April, 2024

Ev almadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ev almaya karar verdiğinizde ev bütçenizi net olarak belirlemelisiniz. Aklınıza yatan tüm seçenekleri ön elemeden geçirin. Almak istediğiniz evde aracı olup olmadığını kontrol edin. Evin krediye uygunluk şartlarını araştırarak istenilen fiyat ile piyasa değerini kıyaslayın. Ayrıca evin üzerinde ipotek veya haciz olup olmadığını sorgulayın.

birevim faizsiz ev

Ulaşım seçeneklerini ve sosyal alanlara yakınlığını değerlendirerek apartman komşuluk ilişkilerini araştırın. Evin krediye uygun olup olmadığını araştırın. Bu süreçte krediye uygun olmayan bir ev için çaba harcamak, zaman kaybının yanında bu durumu bankaya ekspertiz ücreti ödedikten sonra öğrenmeniz durumunda, ekspertiz ücreti iade edilmediği için nakit kaybı yaşamanıza da neden olur.

Alınacak Evde Kiracı Varsa Kira Sözleşmesi Şartlarını Değerlendirin

Almak istediğiniz evde kiracı oturuyorsa, mevcut kira sözleşmesi şartlarını incelemeniz ve bu doğrultuda karar vermeniz gerekiyor. Çünkü evi satın aldığınızda sözlü olarak bile yapılsa kira sözleşmesini de yasal olarak aynı şartlar ile devir almış olursunuz. Yani sözleşme bitimine kadar zam yapmaz ve şartları kiracı kabul etmediği sürece değiştiremezsiniz. Ayrıca kira sözleşmesi devam eden kiracıyı çıkarmak istemeniz durumunda, yeni ev bulması için yasal olarak 6 ay gibi bir süre tanımanızda gerekli.

birevim
Paylaş