15 June, 2024

Ev Almanın Kolay Yolu Nedir? Nasıl Kolay Ev Alınır?

Kirada oturmak, birçok insan tarafından gerçekleştirilen ve mecburiyetten yapılan bir eylemdir. Çoğu insan, kirada oturmak yerine kendi evinin sahibi olmak ister. Ancak, ev almak ve dolayısıyla kendi evinin sahibi olmak göründüğü kadar kolay değildir. Ev sahibi olma sürecinde birtakım kriterlere dikkat etmek gerekir. Hesaplı davranıldığı ve uygun kampanyalardan veya kredilerden faydalanıldığı takdirde ev sahibi olmak, zannedilenden daha kolay olabilir.

birevim faizsiz ev

Ev Almanın Püf Noktaları

Ev almak için yıllardan bu yana para biriktiriyorsanız hiçbir şekilde beklememeniz gerekir. Emlak fiyatlarının artan dolar kurundan etkileneceği varsayıldığında elinizdeki birikimi, ev alma konusunda değerlendirmeniz oldukça mantıklı bir hareket olacaktır. Ancak, ev almak için elinizde yeterince birikim yoksa bu durumda farklı yollar izlemek zorundasınız. Ev almak isteyen birinin ev tutarının minimum %20’sini biriktirmesi gereklidir. Bu bağlamda, ev sahibi olmak, bir istekten ziyade bir plan dahilinde olmak zorundadır. Ev almak isteyen birinin her şeyden önce bir bütçe yapması gerekir. Bu bütçeye bağlı olarak her ay tasarruf yapılmalı ve para biriktirilmelidir. Örneğin, 300 bin TL tutarında bir ev almayı düşünenlerin 60 bin TL’sini biriktirmesi şarttır. Geri kalan kısım için ise konut kredisi çekilmesi mümkündür. Kısaca özetlemek gerekirse ev almak isteyen kişinin öncelikle bir plan yapması, ardından giderleri konusunda tasarrufa başlaması önerilmektedir. Örneğin, aylık 70 TL telefon faturası ödeyen birisi, bu rakamı 60 TL’ye indirdiği takdirde 10 TL tasarruf yapmış gözükür. Bu miktar, çok önemli gibi durmasa da bütün faturalardan yapılacak bu tasarruf, ciddi anlamda kazanç olarak kişiye geri dönecektir. Tasarruf yapılmasının ardından ev tutarı için talep edilen %20’lik tutar biriktirildiği takdirde geri kalan rakam için konut kredisine başvurulabilir. Konut kredisi başvurularında evin ipotek olarak gösterilmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca, kişinin kredi alabilmek için kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Kendisine en uygun konut kredisini çeken ve uygun bir kredi geri ödeme planı oluşturan kişinin önünde ev sahibi olabilmek için pek bir engel kalmaz.

Ucuz Ev Almanın Yolları

Türkiye’de her yıl binlerce konut, el değiştirmektedir. Bilhassa okulların kapanmasının ardından binlerce konut satılmaktadır. Taşınma oranları, yılın bu döneminde artmaktadır. Ucuz ev almak isteyenlerin ilk olarak konut kampanyalarını takip etmesi önerilir. Düşen konut satışlarının tekrar yükseltilmesi için markalı konut projeleri uygulamaya konmaktadır. Yılın belirli dönemlerinde konutta seferberlik ilan edilmektedir. Birçok firma; konut fiyatları başta olmak üzere konut peşinatı, konut vadesi, bireysel ödeme seçenekleri gibi konularda esneklik tanımaktadır. Bu tip firmaların, ucuz konut satın almak isteyen kişilerin ilk tercihi olması gerekmektedir. Bunun dışında, konut projeleri için lansman dönemlerini asla kaçırmamak gerekir. Konut projeleri tanıtım duyuruları ve topraktan konut satışı yapan projeler; normalden çok daha ucuza konut satmaktadır. Buna ek olarak, bu projelerin tamamlanmasıyla beraber en az yüzde 20-30 prim yapmaktadır. Ucuz ev almak isteyenlerin tercihlerini gelişmiş bölgelerden ziyade gelişmekte olan bölgelerden yana yapması tavsiye edilmektedir. Gelişmekte olan bölgelerde konut fiyatları daha ucuz olmakla beraber ilerleyen yıllar düşünüldüğünde başarılı bir emlak yatırımı olarak kazançlı geri dönüşü olacaktır. Tüm bunların dışında, ucuz ev satın almak isteyenlerin ucuz konut satan firmaları takip etmesi gerekir. Bilhassa, markaların alt gelir grubu projeleri aylık uygun taksitlerle konut satışı yapmaktadır. Alt gelir grubu başvuru koşullarına uyanların satış duyurusu ilanlarını muhakkak takip etmesi gereklidir.

birevim
Paylaş