24 April, 2024

Ev Sahibi Olmak İçin 5 Tasarruf Yöntemi

Hayalinizdeki eve sahip olmak için tasarruf yapabileceğiniz birçok yöntem var. Faydası olacağını düşündüğümüz bu yöntemleri sizin için derledik. Ev sahibi olmanın dışında araba sahibi olmak, tatile çıkmak, borçlarınızı ödemek veya emeklilik gibi ihtiyaçlarınız için de bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Birçok kişi ilk hedeflerine ulaştıklarında bu stratejilerin diğer finansal hedeflerini de gerçekleştirmelerine yardımcı olduğunu keşfederler. Bu stratejilerin hepsi hedeflerinize ne kadar motive olduğunuza bağlı. İşte ipuçlarımız…

birevim faizsiz ev

ÖNCELİĞİNİZİ BELİRLEYİN

Bir ev için tasarruf etmek önceliklerinize bağlıdır. Yemek yemek, pahalı tatillere çıkmak, son model arabaya binmek mi senin önceliğin yoksa kemer sıkma politikası uygulamak, dışarıdaki sosyal hayatı unutup evde oturmak? Tercih senin… Hangisi daha önemli?

KREDİ KARTI BORÇLARINIZI ÖDEYİN

Tasarruf yapmaya başlamadan önce mevcut borçlarınızı kapatın. Öncelikle faizi yüksek olan borcunuzdan başlayın. Para biriktirdikten sonra, daha küçük borçlar için ödediğiniz iki asgari ödeme, bir sonraki borcunuzu daha hızlı ödeyebilmenize yardımcı olabilir. Tasarladığınız minimum ödemeler bir anda bir borç karşısında daha büyük ve daha büyük ödemeler yapmanıza yardımcı olduğu için kartopu etkisi göreceksiniz. Bu, borcu ödemek için en hızlı yöntemlerden biridir.

OTOMOBİL KULLANIMINIZI AZALTIN

Bir ortağınız varsa ve iki arabanız varsa, bunlardan kurtulmayı düşünün. Bu durum size yılda binlerce lira kazandırabilir. Toplu taşıma kullanmayı, yürüyemi, bisiklete binmeyi düşünebilirsiniz. Böylelikle her ay benzin ve bakım parasından tasarruf edersiniz. Bu yöntemin sizin için uygun olup olmadığını test etmek için arabanızı 1 aylığına bir yere park edin ve kullanmayın. Eğer zorlanıyorsanız bu yöntem size göre değil.

ZAMLARINIZI BİRİKTİRİN

İşyerinde zam veya prim aldığınızda bunları ayrı bir hesapta biriktirin. Çok fazla gibi görünmese de biriktiğinde faydasını göreceksiniz.

FAİZSİZ KREDİ YÖNTEMİNİ KULLANIN

Bazı özel firmalar ev sahibi olmak isteyenlere faizsiz kredi desteği vermektedir. Taksitleri kendinizin belirlediği yöntemde Türkiye’nin istediğiniz yerinden ev sahibi olabilirsiniz. Peşinat zorunluluğunun olmadığı sistemden yararlanmak için elinizi çabuk tutun.

birevim
Paylaş