21 May, 2024

Ev sahibi olmanın 6 yöntemi

Günümüz şartlarında pek çok kişi kira derdinden kurtulup ev sahibi olmak istiyor. Bunu gerçekleştirmek için Türkiye şartlarında birçok yöntem bulunuyor. Yazımızda bahsettiğimiz 6 yöntemi inceleyin ve en uygun olanına karar vererek hayatınızın fırsatını yakalayın.

birevim faizsiz ev

Peşin para ile ev sahibi olmak

pesin-para

Türkiye şartlarında peşin para ile ev almak çok mümkün olmasa da üst gelir grubunun en çok tercih ettiği yöntemlerden biridir. Peşin para ile konut sahibi olmak istediğinizde evi maliyetinden daha düşük miktara almanız mümkündür. Bu sebeple belli bir birikiminiz var ise eş,dost ve akrabadan borç alarak birikiminizi tamamlayıp konut sahibi olabilirsiniz.

Banka kredisi ile ev sahibi olmak

banka-kredisi

Konut sahibi olmak için en yaygın kullanılan yöntemlerden biri bankadan kredi çekmektir. Belli bir peşinatınız varsa bankadan kredi çekerek ev sahibi olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus bankadan kredi çektiğinizde belli bir faizi de göze almanız gerektiğidir.

Senetle ev sahibi olmak

senetle-ev
Bu yöntem çok yaygın olarak kullanılmasa da elinde belli bir peşinatı olan kişiler senetle ev sahibi olma yöntemini seçebilirler. Bazı inşaat firmaları belli lokasyonlarda bu yönteme olanak sağlıyor.

Kooperatif yoluyla ev sahibi olmak

kooperatif

Kooperatif yoluyla ev sahibi olmak günümüzde pek kullanılmasa da bazı inşaat firmaları bu yöntemi kullanmaktadır. Geçmişte yaşanan kötü tecrübeler vatandaşların bu yönteme sıcak bakmasını engelliyor. Ancak iyi bir araştırma sonucunda bu yöntemi kullanan güvenilir firmalar bulmak şüphesiz imkansız değildir.

Devlet destekli ev sahibi olmak

toki

Devlet destekli TOKİ konutları son günlerde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Alt ve orta gelirli gruba hitap ettiği için geliriniz düşük ise siz de bu yöntemle konut sahibi olabilirsiniz. Bu yöntemin dezavantajı ise TOKİ konutlarının genelde merkeze uzak bölgelere inşaa edilmesidir. Lokasyon sizin için sorun değilse bu yöntemi değerlendirebilirsiniz.

Faizsiz Peşinatsız ev sahibi olmak

faizsiz-ev

Konut sahibi olmaya karar verdiğinizde aklınıza gelen ilk soru “Faizsiz, peşinatsız ev sahibi olabilir miyim?” sorusudur. Bu artık mümkün. Türkiye’nin neresinde olursanız olun faizsiz,peşinatsız ev sahibi olabilirsiniz. Kendi belirleyeceğiniz aylık taksit tutarları ile peşinat vermeksizin ödemelerinizi yapabilirsiniz. Siz de bu yöntemi kullanan firmalarla iletişime geçerek bir an önce hayalinizdeki eve kavuşun.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

sixteen − 8 =