18 July, 2024

Ev satmadan önce nelere dikkat edilmeli?

Ev almak kadar ev satmak da zorlu bir süreç gerektirir. Evinizi ne sebeple satıyor olursanız olun öncelikle evinizi hangi sebeple sattığınızı belirlemelisiniz. Peki ev satmadan önce nelere dikkat edilmeli? Gelin bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

birevim faizsiz ev

TEMİZLİK VE BAKIM

Eve bakmaya gelen alıcıların önem verdiği hususlardan biri evin genel görünüşüdür. Evin genel görünüşünü ve temizliğini mutlaka gözden geçirmelisiniz. Mutfak ve banyonun temiz olması sizin yararınıza olacaktır.

TADİLAT

Uzun süre kullanılan evlerde bazı malzemelerin eskimiş olması, su ve elektrik tesisatında arızalar olması mümkündür. Evi satışa çıkardığınız andan itibaren bunların tadilatını yapmanızda fayda var. Tam evi satacakken alıcının bu sorunlarla karşılaşması sizin için pek de iyi olmayacaktır.

YASAL İŞLEMLER

Ev satarken dikkat edilmesi gereken en önemli konularda biri yasal işlemlerdir. Satış öncesinde ve sonrasında bu işlemler dikkatlice yapılmalı. Örneğin çek-senet gibi araçlar kullanılacaksa bu işlemlerin yetkili kişilerce yapılması gerekir. Aksi takdirde etrafta olan bir sürü dolandırıcıya paranızı kaptırabilirsiniz.

EVİN FİYATI

Evinizi satmaya karar verdiğinizde evin fiyatını belirlemiş olmalısınız. Evin değerini belirlerken piyasa araştırması yapmalısınız. Evinize piyasa değerinin ne çok üstünde ne de altında bir fiyat belirlememelisiniz. Aksi takdirde yanlış fiyat tercihiniz sebebiyle evinizin satışını yapamayabilir ya da zararına satış yapmış olursunuz.

Emlakçıların müşteri portföyü ve reklam olanakları sizinkinden çok daha geniştir. Piyasaya hakim bir emlakçının satış yapması oldukça kolaydır. Ancak evinizi arada emlakçı olmadan satmak da sizin yararınıza olacaktır. Pek çok alıcı sahibinden olan ilanlara daha çok rağbet gösterir. Emlakçıya komisyon vermek istemez. Bu durumda son kararı siz vereceksiniz.

birevim
Paylaş