15 June, 2024

Evde mum yapmanın püf noktaları

Günümüzde ev dekorasyonunda çok kullanılan aksesuarlar arasında bulunan mumlar hem işlevsellik açısından hem de görsellik açısından tercih ediliyor. Dekorasyon amaçlı evlerde kullanımının dışında sevdiklerimize de hediye edebileceğimiz iyi bir alternatif. Hele bir de el yapımı mum ise hediye çok daha anlamlı olacaktır. Peki dilediğimiz renkte ve şekillerde mum nasıl yaparız? İşte evde mum yapmanın detayları…

birevim faizsiz ev

Mum yapmanın ilk adımı gerekli malzemeleri temin etmek. İhtiyacınız olan malzemeler;

– Parafin ya da bal mumu

– Gıda boyası

– Tercih ettiğiniz bir bitki yağı

– Fitil

– Isıya dayanıklı küçük cam kavanoz

ÇALIŞMA ALANI HAZIRLAYIN

Mum yapımında ortalık biraz kirleneceği için kendinize bir çalışma alanı hazırlayın. Üzerinde çalışacağınız alanı gazete kağıdı veya havlu ile kaplayın.

PARAFİNİ BENMARİ USULÜ ERİTİN

Parafini benmari usulü eritmek için tencereye bol miktarda su ekleyin. Miktarı kendinizin belirlediği parafini ısıya dayanıklı cam bir kaseye koyup tencerenin üzerine yerleştirin. Cam kase suya temas etmemeli. Parafinin erimeyen parçalarını spatula yardımı ile parçalayarak eritebilirsiniz.

FİTİL KULLANIMI

Eğer kullanacağınız fitil yapışkanlı ise kavonaza sabitleyin. Yapışkanlı değilse kuvvetli bir yapıştırıcı yardımıyla kavanozun tabanına fitili sabitleyin. Fitil boyu kavanoz boyundan uzun olmalı.

GIDA BOYASIYLA RENKLENDİRİN

Yandıkça hoş koku vermesi için erittiğiniz parafinin içine istediğiniz hoş kokulu bitkisel yağdan 5 damla ekleyin. Seçtiğiniz gıda boyasını da parafinin içine ekleyin. 30 saniye kadar spatulanız ile karıştırın. Karışımdan bir damla soğuk zemin üzerine dökerek rengini test edebilirsiniz. Rengi yoğunlaştırmak isterseniz erimiş parafine biraz daha gıda boyası ekleyebilirsiniz.

KARIŞIMI KAVONAZA DÖKÜN

Gıda boyası ve bitkisel yağı parafine ekledikten sonra biraz soğumasını bekleyin. Karışım soğuduktan sonra fitili hafifçe tutun ve kavanozu ortaladığınızdan emin olduktan sonra karışımı kavanozunuzun içine yavaşça dökün. Birkaç saat bekleyip parafin karışımı sertleştikten sonra fitilin mumun dışında kalan kısmını kısaltın. Mumun yüzeyinden itibaren 1 cm kadar fitil bırakmanız yeterli olacaktır. İşte mumunuz kullanıma hazır!

birevim
Paylaş