19 May, 2024

Faizsiz Ev Alma Sistemi Güvenli mi?

Eğer köşede nakitiniz yoksa ve ev almak istiyorsanız size uygun bir sistem olan faizsiz ev alma sistemi güvenli mi? Bankadan faizle kredi kullanmak istemeyen kişilerin tercih ettiği faizsiz helal yöntem olarak lanse edilen faizsiz ev alma yöntemi her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor. Peki, bu sistem güvenli mi?  Dilerseniz birlikte inceleyelim.

birevim faizsiz ev

Yükselen konut kredi faiz oranları ve dinen faiz ile bir şey satın almak istemeyen kişiler faizsiz ev sahibi yapan sisteme kaymaya başladı. Sistem yıllardır devlet kontrolünde ancak artan satışlar sebebi ile Hazine ve BDDK devreye girmeye hazırlanıyor.

Geçen yıl 10 bin konutun bu şekilde satıldığı görülüyor. Toplamda ise çok daha yüksek 120 bin gibi bir rakamdan bahsediliyor.

Faizsiz yöntem ile satılan konutların genel konut satışları içindeki payı kaçtır? Oran olarak yaklaşık 5 gibi görünüyor. Son yıllarda yüzde 50 ila 70 artıyor.

Vade süresi 20 yıla kadar uzayabiliyor. Bu avantajlı sistemler kira öder gibi ev sahibi yapıyor. En büyük talep nüfus yoğunluğuna da bakıldığında İstanbul gibi görünüyor. Sonrasında Anadolu’da Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır ve Hatay gibi illerde faizsiz ev alma sisteminde en çok satın alma yapan iller arasında görülüyor.

Türkiye’de konut maliyetlerinin yüksek olması ve banka kredi faiz oranlarının yüksekliği sebebi ile faizsiz kira öder gibi ev alma sistemlerine yönelen vatandaşlar 2019 yılı itibarı ile alımları arttırdı.

Sistemin en fazla tercih edilme sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Peşinat zorunluluğu bulunmuyor.
  • Ödeme miktarını siz belirliyorsunuz.
  • Uzun vadeler ile satın alma yapabiliyorsunuz.
  • Faiz yâda bankalarda mevcut olan dosya masrafı vb ödemiyorsunuz.

1 Milyondan Fazla Aile Ev Sahibi Oldu

Tutulan istatistiklere göre 1 milyona varan sayıda kişi faizsiz ev alma sistemi ile ev sahibi oldu. Faizsiz, peşinatsız ve dinen faizsiz sistem arayan kişiler için en iyi yöntemlerden biri olan faizsiz finansman sistemi ek maliyet olmadan sektörü harekete geçiren ve yastık altı yatırımları değerlendirerek ekonomiyi canlandıran yapılardan biridir.

Faizsiz Ev Alma Sistemi Güvenli midir?

Sistem 1991 yılından beri şikâyetsiz olarak işliyor. Birçok kişi ev, araba, arsa vb sahibi oldu. Ve satın alma yapan kişiler sosyal medya hesaplarında mevcut. Buda güven veren faktörden biri… Firmaları iyi araştırarak anlaşma yapmak gerekiyor. Milyonlarca aile gayrimenkul sahibi oldu ve şimdiye kadar büyük şikâyetler ile karşılaşılmadı.

Faizsiz Ev Alma Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Dilerseniz örnek üzerinden gidelim. 100 bin türk lirası tutarında bir ev almak istiyorsunuz ve 1000 türk lirası ödeyecek kadar bütçeniz var.  Sizin gibi 100 kişi daha var ve siz bir gurupta oluyorsunuz. Noter huzurunda çekilen kura ile evi hangi ay kaçıncı sıradan alacağınız belirleniyor.  Ve elbette kurasız sistemlerde var.  Size en uygun faizsiz ev alma sistemi siz belirleyebilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

one × 3 =