18 April, 2024

Galatasaray’ın Riva’daki arsası ihaleye çıkıyor

Galatasaray Spor Kulübü’nün Riva arsası için Emlak Konut GYO, yarın ihale düzenleyecek. Markalı konut üreticileri ihaleye büyük ilgi gösteriyor.

birevim faizsiz ev

Galatasaray Spor Kulübü’nün Riva arsası için 8 Haziran’da düzenlenecek ihaleye 10’dan fazla markalı konut üreticisi katılım mektubu aldı. Teknik Yapı, Dap Yapı, Fuzul Grup ve Makro İnşaat-Nef ortaklığının katılmasına kesin gözü ile bakılırken, Gap İnşaat ve Ege Yapı’nın da değerlendirme aşamasında olduğu belirtiliyor.

%20’Sİ EMLAK KONUT GYO’NUN OLACAK

Arsa büyüklüğü 1 milyon metrekarenin üstünde olan Riva arsası Galatasaray Spor Kulübünün en büyük gelir umudu. İhale sonrasında arsa bedelinin %80’i Galatasaray’ın %20’si Emlak Konut GYO’nun olacak.

FLORYA’DAKİ ARSA 120 MİLYON LİRA

Kulübün henüz ihale tarihi açıklanmayan Florya’daki 22 bin 627 metrekarelik arsanın değeri de yaklaşık 120 milyon lira olarak belirlenmişti. Buna göre Galatasaray’ın Riva ve Florya arsaları için en az 508.7 milyon lira gelir elde etmesi bekleniyor.

3. KÖPRÜ ETKİSİ

Arsa için istekli olduklarını belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “İhalenin Emlak Konut öncülüğünde olması ilgiyi arttırdı. Biz de istekliyiz. Galatasaraylı olmamızın da bu ihale için ayrı bir önemi var. 3. köprü ile değerlenen Riva, nüfusu hızla artan İstanbul’da nefes alınacak önemli bir adres” dedi. Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal da 3. köprüye yakınlığı ile öne çıkan bölgenin 5 yıl içinde çok farklı bir noktaya geleceğini ifade etti. İhaleye katılan iddialı firmalardan biri de Dap Yapı olacak. Şirket Emlak Konut ihalesi ile aldığı Kartal ve Altunizade arsalarında çalışmalara devam ediyor.

SPONSOR DA TALİP

Gayrimenkul şirketi Nef, Galatasaray Futbol Takımı ana sponsoru olmuştu. Galatasaray’ın sponsorluk anlaşmasından 3 yıl için 52 milyon 500 bin TL kazanacağı açıklanmıştı. Nef sponsorluktan sonra kulübün arsasına da talip oldu. Şirket Makro İnşaat ile yüzde 50-50 ortaklık kurarak ihaleye katılacak. Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, “Riva arsasının önemli yönü alanın büyüklüğü ve inşaat yoğunluğunun düşük olması” dedi. Sponsorlukları nedeni ile ayrı bir sorumluluk da hissetiklerini belirten Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, “İstanbul’da bu kadar geniş bir arsa alanı bulmak zor. İhaleyi kazanırsak, uluslararası bir yarışma yapıp iddialı bir proje hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

KAYNAK: Hürriyet

birevim
Paylaş