20 January, 2021

Gayrimenkul Sahibi Olmanın Yeni Yolu

Ev, arsa ya da işyeri sahibi olmak hem yatırımlarını değerlendirmek hem de kiradan kurtulmak isteyen çok sayıda insanın en önemli hedefi haline gelmektedir.

Hedeflerini gerçekleştirmek için ev sahibi olmanın yolları hakkında kafa yoran kişilerin karşısına çıkan banka kredileri büyük mali yükler getirmektedir. Gerek faizlerin yüksekliği, gerekse bankalar tarafından çeşitli adlarla alınan komisyonlar satın alınan mülkün maliyetinin de iyice yükselmesine neden olmaktadır.

birevim-reklam

Bir süredir uygulanmakta olan ve faizsiz ev sahibi ol, gibi kampanyalarla adını duyuran yöntem ise; kişileri bankaların esaretinden ve büyük bedeller ödemekten kurtarmaktadır. Bu yönteme göre; herkes hayal ettiği gayrimenkule kavuşabilmektedir. Aynı hedefe sahip kişilerin bir araya gelmesi ve hedeflerine ulaşabilmek için yardımlaşması esasına dayalı olarak çalışan yöntemde; üyeler tarafından aylık düzenli olarak yapılan ödemeler bir araya getirilerek her ay bir kişinin ev sahibi olması sağlanmaktadır. Kimin hangi ayda ev sahibi olacağı noter huzurunda yapılan sıra tespitiyle belirlenir.

Günümüzdeki ekonomik koşullarda hem kira ödeyip, hem geçim sağlayıp hem de birikim yapmak imkânsız denecek kadar zor bir hale gelmektedir. Bu zorluklardan yola çıkılarak geliştirilen yöntemde, kira öder gibi ev sahibi olunabildiği gibi, sunulan seçenekler sayesinde bütçeye uygun bir gruba dâhil olmak da mümkün olmaktadır. Faizsiz ev al yaklaşımıyla hareket eden yöntemde, kesinlikle vade farkı, faiz gibi ödemeler söz konusu olmamakta, sadece yönteme dâhil olma aşamasında bir miktar çalışma bedeli ödenmektedir. Profesyonel bir kadro ile yöntemin işlemesini sağlayan işletmelerin gelirini oluşturan bu ödeme, bankalara ödenen faizlerle ve diğer masraflarla kıyaslanamayacak kadar küçük bir rakam olması nedeniyle üyeleri de zorlamamaktadır.

Yöntem aracılığı ile satın alınan evin mülkiyeti müşteriye ait olduğundan kendisi oturabildiği gibi, aile yakınlarının kullanımına sunabilmekte ya da gerekli durumlarda kiraya da verilebilmektedir. Ancak diğer müşterilerin haklarını korumak amacıyla, ödemeler tamamlanana dek tapu üzerine satılamaz koyulması gerekmektedir. Ödemelerin tamamlanmasını takiben satılamaz kaldırılmaktadır.

birevim-sabit-reklam
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code