24 April, 2024

Gayrimenkul Sahibi Olmanın Yeni Yolu

İnsanlar yüzyıllardır, kendilerini güvende ve rahat hissetmek amacıyla kendi evlerinde oturmak istemektedir. Ev sahibi olmak için birikim yapan ve birikimleriyle ev alanların yanı sıra, bankadan konut kredisi çekenlerde olmaktadır. Bu süreçte, ev sahibi olmanın yeni yolları da ortaya çıkmıştır.

birevim faizsiz ev

Ev Sahibi Olmak İçin Kullanılan Geleneksel Yollar

Ev sahibi olmak isteyen bir kişi geleneksel yollardan da ev sahibi olabilir. Bu geleneksel yollar;

  • Peşin ödeme,
  • Taksitlendirme,
  • Konut kredisi çekme şeklindedir.

Günümüzde de hali hazırda birçok insan halen bu yöntemleri kullanmaktadır. Ancak bu geleneksel yolların yanı sıra ev almak için alternatif yollarda ortaya çıkmıştır.

Faizsiz Finansal Destek

Faizsiz finansal destek ile vatandaşlar kendi bütçelerine göre bir taksit sayısı seçerek işe başlamaktadır.  Seçtiği taksit sayısı ve ödeme planına göre, peşinatsız ev sahibi olmak isteyenlerin olduğu gruplardan birine girmektedir. Bu gruplarda belirli zaman aralıkları içerisinde noter eşliğinde bir araya gelerek ev kurası çekmektedir. Böylelikle faizsiz finansal destek ile olmak isteyenler belirli zaman aralıklarında ev sahibi olmaktadır. Faizsiz finansal destek ile ev sahibi olma yönteminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri, ev almak isteyen kişinin bütçesini iyi ayarlaması gerektiğidir. Eğer ev almak isteyen kişi bütçesinin üzerinde bir gruba ve ya taksitlendirme sayısına girerse, maddi açıdan sorunlar yaşayabilir. Bu nedenle, ekonomik gelir gider dengesi iyi ayarlanmalıdır.

Peşinatsız Ev Sahibi Olma

Ev sahibi olmak isteyenlerden, peşinat ve ipotek gibi zorunluluklardan dolayı ev sahibi olmaktan vazgeçebiliyorlar. Bu noktada peşinatsız ev sahibi olma sistemi, düşük gelirli ev sahibi olmak isteyen vatandaşların da ev sahibi olmasına olanak sağlayan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Peşinatsız ev sahibi olma yöntemi de faizsiz finansal destek programı gibi işlemektedir. Bir kişi taksitlendirme süresini ve bütçesine göre gireceği grubu seçtikten sonra belli bir süre içerisinde toplanarak kura ile ev sahibi olmaktadır. Ancak peşinatsız ev sahibi olma, faizsiz finansal desteğin yanı sıra peşinat ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Hiçbir birikimi olmayan bir kişi ev sahibi olmak için birikim yapmayı beklemeden, peşinatsız ev sahibi olma yöntemi ile ev sahibi olabilir. Öte yandan kefilsiz ev sahibi olma isteği içerisinde olan vatandaşlarda sıklıkla bu yöntemleri tercih etmektedir. Peşinat vermeden, birikimi olmadan taksitle ev alabilmek için üstelik de faiz ödemeden alabilmek için birçok insan ev sahibi olmaya karar vermektedir.

Kullanılan Yeni Sistemler Ne Kadar Güvenilir?

Peşinatsız ev sahibi olma ve faizsiz finansal destek ile ev sahibi olma birçok insanın ev almasına katkı sağlamaktadır. Peki, bu sistemler güvenilir midir? Bu sistemlerin güvenirliği tamamen tercih edilen firma ile ilgilidir. Genel olarak ise düşük gelirli bireylerin ev almasına katkı sağlayan güvenilir yöntemlerdir. Ev almak isteyen vatandaşlar koşulsuz ev sahibi olma amacıyla bu alanda çalışan firmalara başvurarak ev sahibi olmaktadır. Bakıldığı zaman düşük ve orta gelirli bireyler için faiz ödemeden, kendi bütçelerine göre oluşturulan planlamalar ile güvenilir bir şekilde ev sahibi olunabilir.

Ev, arsa ya da işyeri sahibi olmak hem yatırımlarını değerlendirmek hem de kiradan kurtulmak isteyen çok sayıda insanın en önemli hedefi haline gelmektedir.

Hedeflerini gerçekleştirmek için ev sahibi olmanın yolları hakkında kafa yoran kişilerin karşısına çıkan banka kredileri büyük mali yükler getirmektedir. Gerek faizlerin yüksekliği, gerekse bankalar tarafından çeşitli adlarla alınan komisyonlar satın alınan mülkün maliyetinin de iyice yükselmesine neden olmaktadır.

Bir süredir uygulanmakta olan ve faizsiz ev sahibi ol, gibi kampanyalarla adını duyuran yöntem ise; kişileri bankaların esaretinden ve büyük bedeller ödemekten kurtarmaktadır. Bu yönteme göre; herkes hayal ettiği gayrimenkule kavuşabilmektedir. Aynı hedefe sahip kişilerin bir araya gelmesi ve hedeflerine ulaşabilmek için yardımlaşması esasına dayalı olarak çalışan yöntemde; üyeler tarafından aylık düzenli olarak yapılan ödemeler bir araya getirilerek her ay bir kişinin ev sahibi olması sağlanmaktadır. Kimin hangi ayda ev sahibi olacağı noter huzurunda yapılan sıra tespitiyle belirlenir.

Günümüzdeki ekonomik koşullarda hem kira ödeyip, hem geçim sağlayıp hem de birikim yapmak imkânsız denecek kadar zor bir hale gelmektedir. Bu zorluklardan yola çıkılarak geliştirilen yöntemde, kira öder gibi ev sahibi olunabildiği gibi, sunulan seçenekler sayesinde bütçeye uygun bir gruba dâhil olmak da mümkün olmaktadır. Faizsiz ev al yaklaşımıyla hareket eden yöntemde, kesinlikle vade farkı, faiz gibi ödemeler söz konusu olmamakta, sadece yönteme dâhil olma aşamasında bir miktar çalışma bedeli ödenmektedir. Profesyonel bir kadro ile yöntemin işlemesini sağlayan işletmelerin gelirini oluşturan bu ödeme, bankalara ödenen faizlerle ve diğer masraflarla kıyaslanamayacak kadar küçük bir rakam olması nedeniyle üyeleri de zorlamamaktadır.

Yöntem aracılığı ile satın alınan evin mülkiyeti müşteriye ait olduğundan kendisi oturabildiği gibi, aile yakınlarının kullanımına sunabilmekte ya da gerekli durumlarda kiraya da verilebilmektedir. Ancak diğer müşterilerin haklarını korumak amacıyla, ödemeler tamamlanana dek tapu üzerine satılamaz koyulması gerekmektedir. Ödemelerin tamamlanmasını takiben satılamaz kaldırılmaktadır.

birevim
Paylaş

2 Comments

  1. Başak Güler Reply

    Gayrimenkul sahibi olabilmek banka kredileriyle gerçekten çok zor, bu tarz faizsiz kurumlarla çok iyi fırsat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

1 × 1 =