15 June, 2024

Gayrimenkul Sektörü, Kentsel Dönüşüm Konusunda Özel Banka Edinmeli!

Gayrimenkul – İnşaat sektörünün, gündem açısından oldukça hareketli olduğu bu günlerde, Cathay Group YKB Yardımcısı Mehmet Yılmaz, “Gayrimenkul sektörü artık kendi bankasını da kurmalı” Diye konuştu.

birevim faizsiz ev

Hareketli günler yaşayan sektörde bir açıklamada Cathay Group YKB Yardımcısı Mehmet Yılmaz’dan geldi. Yılmaz, sektörü değerlendirdiği açıklamasında, sektörün kendi alanında ustalık dönemine girmeye hazırlandığına dikkat çekti. Mehmet Yılmaz özellikle, yabancıya gayrimenkul – konut satışı ve kentsel dönüşümle ivme kazanan sektörün alternatif finans modelleriyle de desteklendiğine işaret etti.

Emlak İhtisas Bankası, ya BES ( bireysel emeklilik sistemindeki ) ve İşsizlik Fonu’ndaki fonlarını etkin olarak kullanacak. Bahsi geçen oluşumun işlerlik kazanmasıyla, Varlık Fonu’ndan ve Hazine’den düşüklü faizli finansman sağlayacak. Böylece, uluslararası piyasalarda döviz cinsinden düşük faizli tahvil ihraç ederek hem kendisi hem de ticari bankalar aracılığıyla konut finansmanına uygun yeni ve ucuz kaynak oluşacak.

Yılmaz, “Sadece konut sektöründe uzmanlaşmış bir banka kurularak gayrimenkule özel alternatif finans modelleriyle hizmet vermesi gerekli. Gayrimenkul sektörü artık kendi bankasını da kurmalı” dedi. Türkiye ekonomisinin lokomotifi gayrimenkul sektörünün, 2018’de ustalık dönemine geçeceğini dile getirdi.

Alternatif Finansal Modellerin Sektörü Destekler!

Mehmet Yılmaz, “GYO’lar, gayrimenkul sertifikaları, gayrimenkul yatırım fonları ve menkul kıymetleştirmeler gibi pek çok finansal modeli geliştiren ve sadece gayrimenkulle ilgilenen bir bankaya ihtiyaç var. Ancak böyle bir banka gelişen gayrimenkul sektörünün ihtiyaçlarına cevap verebilir. Böyle bir banka modeli üzerinde çalışılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Konut Bank İle Kredi Faizi Düşer!

Cathay Group YKB Yardımcısı Mehmet Yılmaz, “Mevcut bankalar konut sektörünü yeterli takip etmedikleri için oturup kendimiz sektörü anlatmak zorunda kalıyoruz. Sadece gayrimenkule odaklı bir banka sektörün potansiyelini yakından takip ettiği için daha düşük maliyetli kredi verebilir. Böylece konut almak isteyip de yüksek faizler nedeniyle ihtiyacını erteleyenler ile küçük birikimlerini konut sektörüne yatırmak isteyenlere de fırsat verilmiş olur” dedi.

Sektöre Yatırım Yapma İmkanı Genişletilmeli!

Yılmaz, gayrimenkul – inşaat alanında Konut Bank’ın oluşturulması ve yönetimi sayesinde önemli ivme kazanılacağını kaydetti. Mehmet Yılmaz, sektörün kendine özel banka ya sahip olması hakkında şu değerlendirmede bulundu: “En güncel konumuz gayrimenkul sertifikaları ile yastık altı birikimleri de sektörde değerlendirilme imkanı bulacak. 5 bin TL’si olan biri bile parasını sektöre yatırarak, sektörde oluşan değer artışından yararlanabilecek. Daha sonra birikim miktarına göre sertifikalarını konut alımında kullanacak. Böylece tasarruf oranlarının artırılmasına katkıda bulunulacak.”

Mehmet Yılmaz açıklamasına devamla: “Menkul kıymetleştirme ile de gayrimenkul sektörünün en çok ihtiyaç duyduğu finansal çeşitliliğin ve derinliğin artırılması konusunda yeni bir bakış açısı getirilmiş olur. Düzenleme ile gayrimenkulleri teminat gösterme dışında bir finansman aracı olarak kullanma imkanı elde edilebilir. Bir nevi gayri menkullerin likit hale getirilmesi sağlanacak. Gayrimenkul sektörünün fon ihtiyacının karşılanmasında uzun vadeli kaynak temini sağlanacak.”

birevim
Paylaş