18 July, 2024

Gayrimenkul Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır?

Günümüzde ev satın almak ya da birikim yapmak oldukça zor bir hal almıştır. Ev satın almak isteyenler ise bütçelerinin yetersizliği nedeniyle ya kredi çekmek durumunda kalmakta ya da çok daha ucuz ev arayışlarına girmekte ve büyük olasılıkla da başarısız olmaktadır. Tam da bu noktada kişilerin imdadına gayrimenkul sertifikası yetişmektedir.

birevim faizsiz ev

Pek çok kişinin ev sahibi olmasına imkan tanıyan gayrimenkul sertifikası aynı zamanda kişilerin bütçelerini de rahatlatmaktadır. Gönül rahatlığı ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettikleri yöntemlerden biri olarak da bilinmektedir.

Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

Gayrimenkul sertifikası tam olarak kişilerin satın almak istedikleri bir evi parça parça satın almalarına olanak sağlayan bir belgedir. Şu anda yalnızca TOKİ’de geçerli olan bu belge, kişilerin bütçelerini zorlamadan ev sahibi olmalarına olanak sağlamaktadır. TOKi gibi uygun fiyata ev satışı gerçekleştiren kuruluşlar, gayrimenkul sertifikası ile ilgili duyurular gerçekleştirmektedir. Kişiler de ellerinde bulunan birikim ile gayrimenkul sertifikası satın alarak evlerini ödemeye başlarlar.

Örneğin elinde 60.000 TL birikimi olmayan bir aile, ev sahibi olmak istiyor; ancak satın almak istedikleri ev de 350.000 TL diyelim. Aile, elinde bulunan 60.000 TL’yi gayrimenkul sertifikası için yatırım amaçlı olarak kullanabilmekte ve kalan 290.000 TL için de birikim yaptıkça gayrimenkul sertifikası satın alabilmektedir.60.000 TL ile aslında evin belli bir kısmı satın alınmakta ve 350.000 TL tamamlandığında ev sahibi olunmaktadır. Bu durumu kuponla ev sahibi olma mantığına da benzetmek mümkündür.

Nasıl Alınır?

Gayrimenkul sertifikasını herkes satın alabilmektedir. Özellikle orta ve dar geliri aileler için sunulmuş olan bu sertifika, Borsa İstanbul tarafından satılmaktadır. TOKİ’nin öncülük ettiği pek çok projede geçerli olan Gayrimenkul sertifikasını ev satın almak isteyenler birikimleri karşılığı hemen satın alabilmektedir.

Sertifikanın satışını gerçekleştirmek de mümkün olabilmektedir. Ev almaktan vazgeçen ve elindeki gayrimenkul sertifikasının satışını gerçekleştirmek isteyen kişiler yine Borsa İstanbul’a müracaat ederek satış işlemlerini hemen gerçekleştirebilmektedir. Sertifikaların geçerliliği ise 2020 yılına kadar varlığını korumaktadır. Ev sahibi olmak isteyenler başvurularını gerçekleştirerek ev sahibi olabilirler.

Gayrimenkul sertifikasının amacı nedir?

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen fakat bir konut alacak kadar birikimi olmayan yatırımcıları yatırıma ortak etmeyi amaçlamaktadır. Örneğin 200.000 TL’lik ev almak isteyen yatırımcınin elinde 10.000 TL birikim bulunuyorsa sertifika alarak yatırımını yapabilir.

Türkiye’nin her yerinde geçerli mi?

Evet. Yatırımcı hangi ilde yaşıyorsa orada yatırımlarını gerçekleştirebilir. Bu yeni finansal araç ile ilk olarak satışa sunulan konutlar İstanbul Başakşehir’de Makron İnşaat’ın Park Mavera 3 adlı projesinde yer alıyor.

Sertifika ile nasıl ev alınır?

Projeden oturum amaçlı ev almak isteyen birinin 100 bin TL’lik birikimi olsun. Beğendiği dairenin ise 500 bin TL olduğunu varsayalım. Yatırımcı eksik kalan 400 bin TL’lik kısım için kredi kullanmak istemiyor. Yatırımcı elindeki 100 bin TL ile ilk gayrimenkul sertifikası alımını yaparak başlıyor. Borsadan sertifika almaya, seçtiği dairenin payını toplamaya devam ediyor. Proje teslimine kadar, yani 3 yıl boyunca, beğendiği dairenin baştan ilan edilen payını toplayarak beğendiği dairenin sahibi olabiliyor.

Sertifika nasıl nakde dönüştürülür?

Sertifika vadesinin sonunda konut yerine sertifikasını nakde dönüştürmek isteyenlere, ihraççı tarafından vade tarihinden önceki üç aylık borsa fiyatlarının ortalaması üzerinden geri alma sistemi getirildi. Borsa fiyatının bulunmaması ya da fiyatın sıhhatli olmadığı yönünde SPK veya Borsa’nın tespitinin bulunması halinde geri ödeme fiyatının gayrimenkulün piyasa fiyatından yapılması düzenlendi.

birevim
Paylaş