16 June, 2024

Gayrimenkul yatırımlarınızda kazançlı çıkmak için 8 tavsiye!

Günümüzde barınma ihtiyacımızı karşıladıktan sonra sahip olacağımız ikinci konutu genellikle yatırım amaçlı kullanırız. Peki gayrimenkul yatırımlarımızda kazançlı çıkmak için nelere dikkat etmeliyiz? İşte detaylar…

birevim faizsiz ev

1- Gayrimenkul yatırımlarının uzun vadede daha çok kazanç getireceğini unutmayın. Merkezi konumda bulunan yerlerde konutların fiyatları her zaman yüksektir. Ancak gelişmekte olan bir yerden alacağınız düşük fiyatlı konutun veya herhangi bir taşınmazın size getirisi ilerleyen zamanda daha yüksek olacaktır.

2- Gayrimenkul yatırımlarında dikkat edilmesi gereken amortisman süreleridir. Türkiye’de bulunan gayrimenkullerin amortisman süresi 210 aylık kiraya eşittir. Bu durumda var olan daireyi 210 aylık kira geliriyle, 17,5 yılda amorti etmek mümkündür. Şehir merkezlerinde bu süre 20 yıl üzerine çıkabilir. Gelişmekte olan bölgelerde ise 15 yıl altına düşmektedir.

3- Günümüzde konut sahibi olmak isteyenlerin imdadına konut kredileri yetişir. Ancak yatırımlarınızda kazançlı çıkmak istiyorsanız kullandığınız konut kredilerinin aylık gelirinizin yüzde 35’ini geçmemesine özen gösterin. Kredilerinizde vade süresini kısa tutun.

4- Gayrimenkul almayı düşündüğünüz bölgede araştırma yaparak imar durumlarını ve ulaşım imkanlarını değerlendirmelisiniz.

5- Markalı projelerden konut sahibi olmayı düşündüğünüz zaman kampanyalı fırsatları kaçırmayın. Birçok markalı projenin başlangıç fiyatlarından yararlanarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

6- Yatırımcılara kazanç sağlayacak topraktan ev sahibi olma yöntemi de oldukça avantajlıdır. Topraktan aldığınız konutu kısa bir süre sonra daha yüksek fiyata satabilirsiniz.

7- Kentsel dönüşüm potansiyeli yüksek olan bölgelerden değeri düşük olan eski binalardan konut satın alabilirsiniz. Dönüşüm sonrasında eviniz yenileneceği için daha yüksek fiyattan alıcı bulabilirsiniz.

8- Şehir merkezinde eski bir ev satın alarak tadilat sonrasında bu evi aldığınız fiyattan yüksek bir fiyata satabilir veya kiraya verebilirsiniz.

birevim
Paylaş