24 April, 2024

Gayrimenkulde rayiç bedele yeni düzenleme

Hükümet, gayrimenkul alım-satımına ilişkin yeni düzenlemeler için kolları sıvadı.

birevim faizsiz ev

Belediyelerin en büyük gelir kalemi olan emlak vergisi, arsa fiyatlarının sürekli yükseldiği büyükşehirlerin gündemini daha çok meşgul ediyor. Hükümetin yaptığı yeni düzenlemeye göre Belediyelerdeki rayiç bedel yerine güncel verilerin yer aldığı standart bedel kullanılacak. Arsa-konut değerleri sisteme girilerek her ilçe, ilin konut değerleri uluslararası kriterlere göre yeniden belirlenecek.

Maliye Bakanlığı 200 kişilik ekiple gayrimenkul alım satımlarını sıkı denetim altına alacak. Gayrimenkul alım, satım, kiralama işlemlerini takip edecek ve internetten konut satan siteler için vergi mükellefi yapılacak.

RESMİ BELGELER KARŞILAŞTIRILACAK

Maliye Bakanlığı, bankadan kullanılan konut kredisiyle resmi satış bedellerini karşılaştırıyor. Karşılaştırmada ortaya çıkan olumsuzluk, uyumsuzluk ve satış bedelinde düşük beyan tespit ederse alım-satımın muhatapları izaha davet ediliyor.

İNTERNET SATIŞINA SIKI TAKİP

Elektronik ortamdaki alım, satım, kiralamadaki yoğunluğa dikkat çeken Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Evini satmak isteyen farklı sitelere ilan veriyor. Yeni birimimiz bunları izleyecek. Örneğin internetten bir konut kiralanıyor. Kiracı parayı o siteye yapıyor, site de ev sahibine ödüyor. Bu durumda hem konutun hem de sitenin sahibinin beyanda bulunması gerekiyor. Vergi dairesinde kaydı olmayan internet sitelerini mükellef yapacağız” şeklinde konuştu.

RESEN MÜKELLEF OLACAKLAR

Bakanlığın “resen mükellefiyeti tesis etme” yetkisi bulunduğunu söyleyen Ağbal, “Bir mükellef, ticaret yaptığı halde, vergi dairesine gelip, normal mükellefiyet tesis ettirmemişse, Maliye Bakanlığı bunu tespit altına alıp, raporlaştırabilir. Vatandaşın talebi olmasa bile resen mükellefiyet tesis edilebilir. Böyle bir durumda, kişiye her vermediği beyanname için ceza kesme, ödemediği her vergi için vergi takdir etme hakkımız var” dedi.

birevim
Paylaş