21 May, 2024

Gebze-3.Havalimanı-Halkalı arasına hızlı tren yapılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, tüm Türkiye’de Yüksek Hızlı Tren projelerine aralıksız olarak devam ediyor.

birevim faizsiz ev

Toplam 124 km uzunluğundaki Gebze-Sabiha Gökçen Havaalanı- Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Yeni Havalimanı-Halkalı YHT hattı yatırım programına alınmak üzere Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onayına sunuldu.

245 kilometrelik Sivas-Erzincan hızlı tren projesinin ise ilk etabı olan Sivas- Zara arası altyapı ön yeterlilik ihalesi yapıldı. 414 kilometrelik Erzincan- Erzurum-Kars hızlı demiryolu hattında ise proje hazırlama ihalesine bu yıl içerisinde çıkılacak.

İstanbul’la Edirne arasını bir saate indirecek ‘Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren’ projesi ise 150 km’den oluşan Çerkezköy-Kapıkule ve 80 km’den oluşan Halkalı (Ispartakule)-Çerkezköy olmak üzere iki kısımdan oluşacak. Çerkezköy- Kapıkule kesiminin bu yıl yapım ihalesine çıkılması planlanırken, Halkalı (Ispartakule)-Çerkezköy için 2017 yılı ikinci yarısında yapım ihalesine çıkılması hedefleniyor.

Ankara-İzmir yüksek hızlı demiryolu ve Bursa-Bilecik hızlı demiryolu projelerinde planlanan tamamlanma yılı ise 2019 olarak belirlendi.

birevim
Paylaş