18 July, 2024

Güngören Tozkoparan’da kentsel dönüşüm süreci hangi aşamada?

TOKİ birçok şehirde kentsel dönüşüm çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor. Peki Güngören’in Tozkoparan mahallesinde kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak? İşte detaylar…

birevim faizsiz ev

Güngören ilçesi Tozkoparan mahallesinde 5 bin 560 konutun dönüştürülmesi planlanıyor. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan yaptığı açıklamada; “Bölgede dönüşmesi gereken 5 bin 500 konut var. Biz 7 bin konut yapacağız. Bütün vatandaşlara yeri kadar, hatta yerinden daha fazla ev veriyoruz. 38 metrekare evi olana 45 metrekare verince 7 metrekarenin ücretini alacağız” dedi.

Proje için öngörülen süre 2 yıl. Projenin büyüklüğü nedeniyle süreç biraz yavaş ilerliyor. Tozkoparan Mahallesi halkı projenin ayrıntıları belli olmadan tapu devirlerini gerçekleştirmek istemiyor. Yaşadığı konutun büyük olduğunu iddia eden bazı vatandaşlar daha fazla hak talep ediyor. TOKİ, imar planına aykırı olarak büyütülen konutlara fazladan metrekare vermeyeceğini açıkladı. Ancak TOKİ daha büyük konut isteyenler için bir fırsat sunuyor. Fazladan istenen her bir metrekare için TOKİ 10 bin TL istiyor.

TOKİ Tozkoparan Mahallesi’nde yıkım çalışmalarına 2018 yılında başlayacak. Yeni evleri ise ise 2022 yılına kadar bitirmeyi planlıyor.

birevim
Paylaş