21 May, 2024

Günümüzde Banka Kredisi ile Ev Sahibi Olma

Her sene kira derdi ile uğraşmak yerine vatandaşlar ev sahibi olmayı tercih etmektedir. Ev sahibi olmak isteyen birçok kişi, ev almak amacıyla çeşitli yolları denemektedirler. Bunlardan bir tanesi de kredi çekmektir. Bu noktada, bankalar ev almak isteyen vatandaşlara, kredi çekmeye yönelik birçok fırsat sunmaktadır. Bankalar, kişiye özel taksit veya ödeme planı gibi seçenekler sunsa da faiz oranları nedeniyle az tercih edilmektedir.

birevim faizsiz ev

Bankadan Kredi Çekmek

Banka’dan kredi çekerek ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar nelere dikkat etmelidir? Yeterli birikimi olmayan vatandaşlar, ev sahibi olmak amacıyla çeşitli finansal desteklere başvurmaktadırlar. Bu finansal desteklerden biri de bankadan kredi çekmektir. Bankalar, konut kredisi seçeneği sunarak birikimi olmayan vatandaşların ev almasına katkı sağlamaktadır. Bu noktada vatandaşlar bankadan kredi çekmeden önce;

  • Alacağı evin fiyatı ve kendi gelir düzeyini hesaplamalı ve ne kadar harcama gerektiğini bilmelidir
  • Ardından bütçesine en uygun krediyi bulmak amaçlı konut kredisi veren bankaları araştırmalıdır
  • Bankalarda özellikle ödeme seçeneklerini inceleyerek en uygun konut kredisini seçmelidir.

Konut Kredisinin Avantajları

Konut kredisi almak birçok vatandaş için finansal açıdan sorunlar yaratmaktadır. Faiz oranları ve kredi şartlarının vatandaşları zorladığı görülmektedir. Ancak konut kredisi almanın bazı avantajları da vardır. Konut kredisi almak isteyen bir kişi eğer, gelir düzeyi ve almak istediği ev ile ilgili doğru bir hesaplama yaparsa kredi almak onun için faydalı olabilir. Bu noktada konut kredisi ödemelerinin sabit olması, artan ev fiyatları karşısında bir avatajdır. Eviniz değerlenirken siz aynı fiyattan kredi ödemeye devam edeceksiniz. Diğer yandan ömür boyu kira ödemek yerine kredinizin taksitlerini ödeyerek kendi evinize kavuşabilirsiniz. En önemli avantajı ise bitmemiş evlerin temennisi olarak bankanın araya girmesi, evin kesin olarak sizin olmasının garantisi olur.

Konut Kredisinin Dezavantajları

Konut kredisi aldığınızda avantajları olduğu kadar dezavantajları da olacaktır. Bu noktada, bu dezavantajlar bankanın şartlarına göre değişiklik gösterse de genel olarak, yatırım yapmak isteyenler için aldığınız evde bir süre oturmanız şartı bir dezavantaj olabilir. Diğer bir dezavantaj ise düşük gelirli vatandaşlar için yüksek faiz oranın olmasıdır. Düşük gelirli vatandaşlar yüksek faiz nedeniyle, ekonomik sıkıntılar çekmektedirler. Faizin yanı sıra dosya masrafları olarak bir sürü ek masraf çıkması da karşımıza çıkan bir başka dezavantajdır. Bir diğer dezavantaj ise kredi çekerken istenen kefil ve koşul şartı aranmasıdır. Koşulsuz ev sahibi olma ya da kefilsiz ev sahibi olma isteğinde olan vatandaşlar için konut kredisi çekmek büyük bir dezavantajdır.

Alternatif Olarak Nasıl Ev Alınır?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, istedikleri evleri almak için finansal desteğe ihtiyaç duyabilirler. Bu noktada bankadan destek almak yerine bu alanda çalışan özel firmalardan yararlanabilirler. Bu noktada faizsiz finansal destekler, peşinatsız ev sahibi olma gibi avantajlardan yararlanabilirler. Böylelikle, birikimleri olmayan vatandaşlarda, ev sahibi olabilir.

Günümüzde banka kredisi ile ev sahibi olmak oldukça pahalı bir hal almaktadır. Nerden baksanız satın alacağınız bir yer için kullanacağınız kredi miktarı kadar faiz miktarı da hesaplandığı için ödemeleriniz iki katına çıkmaktadır. Belli bir dönem bir şeylerden fedakârlık ederek ödenen krediler belli bir zamandan sonra ödenmeyerek takibe düşmekte ve ev satışa sunulmaya kadar gitmektedir. İşte böyle bir yöntemle faizsiz evim olsa mantığı pekte doğru sayılmaz. Önemli olan satın almak değil, önemli olan karlı bir şekilde satın alarak gönül rahatlığı ile oturmaktır. Sadece kendi açınızdan değil kredi kullanmak için göstermiş olduğunuz kefil açısından da son derece sorunlu bir işlemdir diyebiliriz.

Böylesine uzun ve ileride sorun yaşanacak krediden ziyade daha mantıklı ve daha kazançlı bir yol ile ev sahibi olmak daha mantıklıdır diyebiliriz. Bizlere bu konuda yardımcı olan ve evimizi almamız için bizlere en iyi şartları sunan sıra tespitli yöntem sayesinde hem kafamız rahat hem de gönlümüz ferah olacaktır. Kendi başımıza birikim yapamıyor ve her seferinde ertelemelerde bulunuyor iseniz ister nakit ödeme yaparak devamında taksit ödeme seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz.

Gruplarımızdan her hangi birine katılmanız durumunda herkes için geçerli olan kimi zaman ilk ayda kimi zamanda en son 2 yıl içerisinde kendi evinizi yani beğendiğiniz bir evi satın alabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Kısa zaman da keşke bir evim olsa diyenler için kaçırılmaz bir fırsattır. Sorgusuz sualsiz kayıtsız ve şartsız olarak kefil istenmeden ve satın alınacak olan ev için kredisiz ev al mantığının gerçekleştiği tek adrestir. Ufak ufak biriktirerek veya bütçeniz yüksekse daha fazla ödeyerek hayalinizdeki eve faizsiz bir şekilde satın alabilir, oturabilir veya kiraya verebilirsiniz.

birevim
Paylaş

2 Comments

  1. Kadir Kurt Reply

    Banka kredisiyle ev sahibi olabilmek aslında güzel bir seçenek ancak faiz oranları öyle yüksek ki, evi alırken 1 tane de bankaya alıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

15 − six =