18 July, 2024

Gurbetçilerin gayrimenkul talepleri arttı

Avrupa’da yaşayan 5 milyon gurbetçi yatırımlarını Türkiye’ye yönelik yapmaya başladı.

birevim faizsiz ev

Türkiye’de yapılan başkanlık referandumunun ardından Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’ye karşı sergiledikleri tutum gurbetçilerin tepki göstermesine neden oldu. Avrupa’da yaşayan 5 milyon gurbetçinin yatırım alışkanlığı değişiyor. Gurbetçiler artık yatırımlarını türkiye’ye yapıyor ve ev sahibi oluyor.

Türkiye’nin her yerinde emlak satışı yapan Projebeyaz uluslar arası gayrimenkul yönetim kurulu başkanı Murat Uzun konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Referandum sonrası bize gelen gayrimenkul talepleri anormal şekilde gurbetçilerden oldu. Bu güne kadar görmediğimiz yoğunlukta emlak alımı için ofislerimize gelmeye, aramaya başladılar. Almanya’daki emlak ofisimiz gayrimenkul soran, pazar araştıran, emlak almak isteyen gurbetçi vatandaşlarımız ile doldu” dedi.

EGE BÖLGESİ ÇOK TERCİH EDİLİYOR

Gurbetçilerin daha çok Ege bölgesini tercih ettiğini söyleyen Uzun, ev tiplerinin de 2+1 veya 3+1 olduğunu belirtti.

2016’da Hollanda Türkiye’den 217, Belçikalılar ise 198 konut alırken; 2017 ilk 3 ayında İsveç 58 konut alırken bunu Gurbetçilerimizin yoğun yaşadığı Almanya ve İngiltere takip eden ülkeler oldu.

Almanya’dan 664’ü arsa, 973’ü konut 2 bin 637 mülk edinirken, İngiltere’den ise bin 129’u arsa, bin 326’sı konut 2 bin 455 taşınmaza sahip oldu. Bu ülkeleri ise bin 256 taşınmazla Norveç takip etti.

Türkiye’den gayrimenkul alımına yoğun ilgi gösteren ülkeler arasında ABD, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İrlanda, Kazakistan, Ukrayna da bulunuyor. Bunun yanında Bangladeş, Bolivya, Brezilya, Etyopya, Hindistan, Malezya, Meksika, Slovenya, Sudan, Umman, Tanzanya, Tayland, Venezuella gibi ülkeler ise taşınmaz satışında son sıralarda kaldı.

birevim
Paylaş