29 November, 2020

Hangi ülkeler Türk vatandaşlarına oturma izni veriyor?

Yurtdışında yaşamak çoğu insanın hayalidir. Yeni bir maceraya atılmak ve yeni yerler keşfetmek isteyenler yurtdışında yaşamanın yollarını aramaktadır. Bu maceraya atılmadan önce karşılarına çıkan en önemli engel oturma izni. Birçok ülke oturma izni olmadan o ülkede uzun süre kalmanıza ve çalışmanıza müsade etmez. Ancak bazı ülkeler o ülkede ev sahibi olduğunuzda oturma izni vermekte. Peki oturma izni veren ülkeler hangileri? Oturma izni almak için şartlar neler? İşte detaylar…

birevim-reklam

1- Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

• 500 bin dolar yatırım yapmak ve bu yatırımla en az 10 kişilik istihdam sağlamak

• 1 milyon dolar sermayeli şirket kurmak

Bu şartlardan herhangi birini sağlıyorsanız 5. yılınızda ABD oturum iznini elde edebilirsiniz.

2- İngiltere

Ankara Anlaşması kapsamında İngiltere, Türk vatandaşlarına girişimci vizesi veriyor. Girişimci vizesi ilk olarak 1 yıllığına veriliyor. Daha sonra Türk vatandaşlarının yürüttüğü işler doğrultusunda hükümet uygun gördüğü takdirde vize 3 yıl daha uzatılıyor. İngiltere’de bu koşullarda 4 yıl yaşayanlar sürekli oturum hakkını kazanıyor. Ayrıca, 5 yıldan sonra ise vatandaşlık başvurusunda bulunabiliyor.

3- Almanya

Almanya oturum izni vermek için tek şart koşuyor. Oturum hakkını elde etmek için 250 bin Euro yatırımla bir iş kurmanız ve bu iş yerinde Alman vatandaşlarına istihdam sağlamanız gerekiyor.

4- Kanada

Kanada’da oturma izni ve vatandaşlık hakkı elde etmek için 2 şart bulunuyor

• 400 bin dolarlık yatırım

• 800 bin dolarlık banka hesabı

5- İrlanda

AB üyesi ülkelerden biri olan İrlanda’da oturum izni almak için 400 bin Euro değerinde gayrimenkul satın almanız gerekiyor.

6- İspanya

İspanya’da oturum izni almak için 3 şart bulunuyor.

• 160 bin Euro değerinde konut almak

• Bir yılın yarısının İspanya’da geçirilmesi

• İspanya’da 10 yıl kalanlar ise vatandaşlık hakkı elde ediyor

7- Letonya

Oturum izni açısından en avantajlı ülkelerden biri olan Letonya’da yabancı yatırımcılara AB üyesi ülkeler arasında dolaşım izni veriliyor. Büyük şehirlerden en az 143 bin Euro, kırsal kesimden en az 71 bin 500 Euro değerinde ev satın alan yabancılara oturum izni veriliyor.

8- Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti’nde oturum izni için 2 ayrı şart sunuluyor. Tek başınıza oturum izni almak istiyorsanız 100 bin dolarlık yatırım yapmanız gerekiyor. Eğer aile olarak oturum izni almak istiyorsanız 200 bin dolarlık yatırım şartı bulunuyor.

9- Makedonya

Balkanlarıngüzel ülkesi Makedonya’dan 40 bin Euro’luk gayrimenkul satın alan yabancılar bir yıllık oturma iznine, 400 bin Euro’luk yatırım yapan iş adamları da vatandaşlık hakkını elde ediyor.

10- Portekiz

Portekiz’de 500 bin Euro değerinde konut alan yabancılar vizesiz dolaşma hakkını elde ediyor. Eğer 10 kişilik istihdam sağlayan bir iş kurulursa oturum izni veriliyor. Sürekli oturum hakkı için Portekiz’de 5 yıl süreyle kalmanız gerekiyor.

birevim-sabit-reklam
Paylaş