15 June, 2024

Hedef 500 Bin Bağımsız Birim

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Mamak Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iş birliğinde gerçekleştirilen Mamak Belediyesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında dönüştürülen 775 konutu kura ile sahiplerine kavuşturdu. Özhaseki ‘Türkiye’de risk taşıyan 7,5 milyon civarında yapı var, hepsini yıkıp yenilerini yapmalıyız.

birevim faizsiz ev

Senede 500 bini hedefledik. Önümüzdeki sene 500 bin bağımsız birimi yenileyeceğiz. Bunun için tedbirler aldık, yasalar yakında çıkacak. Belediyelerimize destek olacağız, bunu hızlandıracağız.
Eğer biz bunu hızlandırmazsak bir gün deprem gelecek, Allah korusun sevdiklerimizi elimizden alacak.”‘ dedi.

Mamak Belediyesi Spor Salonu’nda gerçekleşen kura çekiminde, konutların sahiplerine hayırlı olmasını dileyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ Başkanı Ergün Turan’a
ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’e teşekkür etti. Özhaseki, kentsel dönüşümün önemine değinerek, depremin Türkiye için hala en büyük tehliklerden biri olduğunu söyledi.
Nüfusun yüzde 70’inin deprem bölgesinde yaşadığını, toprakların ise yüzde 60’ının deprem bölgesinde olduğunu belirtti.

Kimse Mağdur Olmayacak

Kentsel dönüşüm çalışmaları yapılırken hiç kimseyi mağdur etmeyeceklerini belirten Özhaseki, vatandaşların fazla borçlanmadan, ev sahibi olabilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.
Özhaseki, “Bizim İller Bankasına ait Türkiye’de 21 sosyal tesis var, hepsini satılığa çıkardık.
Benim makam odamın bulunduğu yerler, çalışma alanlarım dahi satılık, çünkü onları satıp bütçe elde edeceğim.
Bu bütçeler daha sonra size kira olarak, altyapı olarak ve çevre düzenlemesi olarak dönsün diye yapacağız.
Eğer biz bunları kendimizden başlatmazsak vatandaşları da inandıramayız. Büyük bir seferberlik başlatıyoruz.” diye konuştu.

 

 

birevim
Paylaş