24 April, 2024

Hükümet kentsel dönüşüm için düğmeye bastı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümle ilgili 5 yıllık dev proje hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulmak üzere kurula bilgi verdi.

birevim faizsiz ev

Kentsel dönüşümün hızlanması için harekete geçen hükümet 5 yıllık dev proje için 75 milyar liralık kaynak ayırdı. Proje kapsamında Türkiye genelindeki tüm riskli binaların dönüştürülmesi planlanıyor.

7.5 MİLYONLUK DÖNÜŞÜM

Türkiye’de depremden sonra inşa edilen 15 milyon konutun yüzde 50’si riskli. Proje gerçekleştiğinde 7.5 milyonluk dönüşüm gerçekleşecek.

BİNA BAZLI TEŞVİK GELİYOR

İstenilen hıza ulaşamayan kentsel dönüşümün hızlanması için teşvikler devreye girecek. Herkesin kendi binasını ölçtürüp yenileyebilecek. Müteahhit ve bina sahiplerini teşvik edecek bir sistem uygulanacak.

BELEDİYELERE FAİZSİZ KREDİ

Belediyeler tarafından alan bazlı dönüşüm hayata geçecek. Riskli görünen yerler belirlenecek. Bakanlık iki yıl ödemesiz uzun vadeli sıfır faizli kredi verecek.

YENİ TEŞKİLAT

İstanbul için yeni teşkilat kurulacak. İSMEP isimli birim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olacak. İstanbul’daki kamu binaların dönüştürülmesi için çalışan kurum özel binaları da dönüştürecek.

5 YILLIK PROJE

2018 yılı için 15 milyar dolarlık kaynak ayrılan projede 5 yılda 75 milyar liralık kaynak kullanılacak. Yurtdışından sağlanacak finansman ya da İller Bankası aracılığıyla sağlanacak para belediyelere kredi olarak verilecek.

birevim
Paylaş