16 June, 2024

İkametgah değişikliği nasıl yapılır?

İkamet ettiği yerden başka bir yere taşınan vatandaşlar, ikametgah değişikliği bildiriminde bulunmak zorundadır. Aksi takdirde para cezası uygulanır.

birevim faizsiz ev

Taşınma, tayin v.b durumlarla ikamet ettiği yerden başka bir yere taşınan vatandaşlar 20 gün içerisinde ilgili mercilere adres değişikliğini bildirmek zorundadır. Peki ikametgah değişikliği nasıl yapılır? Vatandaşların adres bilgilerinin güncel tutulması amacıyla ikametgah değişikliği zorunlu hale getirilmiştir. İkametgah değişikliğinde bulunmak isteyen vatandaşlar Nüfus Müdürlüklerine giderek veya e-Devlet üzerinden bu değişiklikleri gerçekleştirebilir.

E-Devlet Üzerinden İkametgah Değişikliği

İkametgah değişikliğini e-devlet üzerinden yapmak isteyen vatandaşlar www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak e-Hizmetler sekmesine tıklanmalı. Nüfus Genel Müdürlüğü sekmesinde bulunan “Adres Değişikliği Bildirimi” sayfasından ikametgah değişikliği gerçekleştirilebilir.

Nüfus Müdürlüklerinden Adres Değişikliği

Nüfus Müdürlüklerinden ikametgah değişikliği yapmak için taşındığınız yerdeki Nüfus Müdürlüğü’ne giderek adres bildiriminde bulunmanız gerekiyor. Başvuruda bulunacağınız konut boş ise herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmuyor. Adres değişikliği talebinin taşındıktan 20 gün içerisinde bildirimde bulunulması gerekiyor. Aksi takdirde 480 TL, beyanın gerçek dışı olduğu saptanması durumunda ise ceza daha da artarak, 963 TL’ye yükseliyor. E-devlet Üzerinden İkamet https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi adresiyle yapılabilir.

birevim
Paylaş