6 May, 2021

İkinci el konutta dikkat edilmesi gereken hususlar!

Sıfır konut fiyatlarının ve banka faizlerinin yüksek olması gayrimenkul firmaları arasında rekabete yol açıyor. Birçok gayrimenkul firması ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara özel kampanyalar sunuyor. Ancak sıfır daire alacak kadar birikimi olmayanlar ikinci el binalara yöneliyor. İkinci el daire alımında ise dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

birevim-reklam

ZEMİN SAĞLAMLIĞI

Alacağınız konutun zemini parke ise evi almadan önce iki kez düşünmeniz gerekir. Çünkü parke zeminlerde esneme, kabarma ve yükselme gibi durumlar söz konusu olabilir. Zemin seramik olduğunda ise tahribata dikkat etmek gerekir. Kapı, dolap arkası gibi gizli yerlerde ton farkları ile yapılmış ufak yamalar olabilir. Konut alırken bunların iyice incelenmesi gerekir.

TAPUYA DİKKAT

İstanbul’da bulunan birçok eski yapıda kat mülkiyeti yerine hisse tapulu daireler bulunmaktadır. Hisse tapulu daireye kat mülkiyeti vermek mümkün olsa da bazı riskleri beraberinde getirmektedir. Örnek verecek olursak, yüzde 25 hisse sahibi olduğunuz bir apartmanda, yüzde 40 hisse sahibi başka bir bina sakini var. Bu kişiyle daireleriniz aynı ölçüde. Ama, onun hissesi sizden daha fazla olduğu için bu kişi mahkemeye başvurarak, bina da ortaklığı bozdurabilir. Bu yüzden, alacağınız dairede kat mülkiyetine dikkat etmek gerekiyor.

METREKARE OYUNU

İkinci el konut alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise metrekaredir. 100 metrekarelik bir daire için 400.000 TL ödediğiniz taktirde metrekaresini 4.000 TL’ye aldığınızı düşünebilirsiniz ancak ölçüm yapıldığında dairenin net metrekaresinin 85 metrekareye düştüğünü söyleyebiliriz. Bu konuda uzmanların uyarılarına rağmen birçok vatandaşın mağduriyeti devam etmektedir.

DUVAR KONTROLÜ

Konut satın alırken evin duvarlarında hasar olup olmadığını anlamak çoğu zaman güçtür. Özellikle tavan boyasının dalgalı veya pürüzlü olup olmadığı kuvvetli bir ışık yardımı ile anlaşılabilir. Satın alacağınız evin duvarlarında boya değil de duvar kağıdı kullanıldıysa ek yerlerinin düzgün olup olmadığı kontrol edilmelidir.

SU VE ELEKTRİK TESİSATI

İkinci el bir daire satın alıyorsanız evin su ve elektrik tesisatı çok önemlidir. Tesisatların ne zaman yenilendiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Prizlerin, aydınlatma anahtarlarının ve tepe lambalarının çalıştığından emin olun.

 

birevim-sabit-reklam
Paylaş