16 June, 2024

İkinci El Konutta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Kendinize bir ev almak söz konusu olduğunda, yeni mi yoksa ikinci el mi alacağınızın seçimi önemlidir. Tabii ki, her ikisinin de avantajları ve dezavantajları var, ancak burada dikkate almanız gereken bazı şeyler var. 2 el ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda aşağıda detaylı bilgiler vereceğiz. Ev alırken nelere dikkat etmek lazım, kolay değil! Başlıkları tek tek gözden geçirin.

birevim faizsiz ev

Konum: Nerede yaşamak istediğinize bağlı olarak, bir tür mülk diğerinden daha iyi olacaktır. İkinci el mülkler genellikle şehir merkezleri gibi daha canlı ve gelişmiş bölgelerde bulunur, ancak bu onları daha gürültülü hale getirir. Öte yandan, yeni yapılar genellikle şehirlerin kenar mahallelerinde, sessiz, boş arsalar üzerine kuruludur, ancak bu, gelecekteki gelişmeler için çok fazla alan olduğu anlamına gelir.

Dekor: Yepyeni bir evin iyi yanı, onu istediğiniz gibi dekore edebilmenizdir. Bununla birlikte, ikinci el bir mülkte mevcut olan stil çok çekici, tarihi veya benzersiz olabilir.

Finansal hususlar nelerdir?

Fiyat ve koruma: Yeni mülkler doğal olarak ikinci el konutlardan daha iyi durumdadır, ancak bu nedenle genellikle daha pahalıya mal olur. Önceden sahip olunan evlerin kaçınılmaz olarak tadilata ihtiyacının olması, onları genel olarak daha ucuz hale getirir, ancak bakım, uzun vadede onları daha pahalı hale getirir.

Satın almak ne kadar kolay: Yeni bir bina üzerinde ipotek almak normalde daha kolaydır ve çok sayıda yeni daire ve gelişme olduğu için diğer alıcılarla daha az rekabet vardır. Bununla birlikte, ikinci el evlerin genellikle tam donanımlı olarak gelmesi, satın alma sürecini kolaylaştırır.

Giderler: Yalıtım, kalorifer, pencere ve diğer özelliklerin daha modern ve verimli olması nedeniyle yeni evlerde enerji ve su faturaları eski evlere göre daha düşük olacaktır. Ancak elbette ikinci el evin tadilat ile yenilenmesi ve fatura maliyetlerini düşürmekte mümkündür.

Her zaman olduğu gibi, seçim sizin, bu yüzden araştırmanızı yapın ve akıllıca seçim yapın.

Ev kaç yaşında?

Dönem evleri, özellikle şömineler ve coving gibi özellikleri hala sağlamsa çok fazla karaktere sahiptir. Ama hangi döneme bağlı!

Yeni ikinci el evlerin de kendi sorunları olabilir. Yetmişli ve seksenli yıllarda inşa edilenler artık oldukça eski görünebilirler.

Ayrıca, yangın güvenliği sorunlarının ve düşük yapı kalitesinin göz ardı edilmiş olabileceği patlama sırasında inşa edilen dairelere dikkat edin.

Ev rutubetli mi?

Bir ev rutubetliyse, kapıdan girer girmez sık sık kokusunu alabilirsiniz. Tavanlarda ve duvarlarda koyu lekelere dikkat edin. Avucunuzu şüpheli bölgelere karşı koyun ve rutubetli duvar çok soğuk hissettirecektir. Üst kattaki odalarda saçakların altındaki nemli, sızan olukların neden olabileceği gibi düzeltilmesi de kolaydır. Sızıntı daha ciddi sorunlara yol açabilir. Her iki durumda da rutubet, tedavi edilmezse büyük sorunlara neden olabilir. Eski bir ev rutubetli ise, sorunun on yıllardır orada olma ihtimali yüksektir.

Peki ya ikinci el evdeki kablolar?

İkinci el bir evde her zaman kabloların son zamanlarda değiştirilip değiştirilmediğini veya yükseltilip yükseltilmediğini kontrol edin? Değilse, bunu düzeltmek için birkaç bin Türk Lirası harcamanız gerekebilir.

Sigorta kutusuna bak. Modern mi görünüyor yoksa Thomas Edison tarafından kurulmuş gibi mi? Aynı şekilde, prizlerin, anahtarların ve ışık bağlantı parçalarının tarzı, kablolamanın iyi bir göstergesini verecektir.

Bazen eski kablolama iyidir, ancak kalifiye bir elektrikçi tarafından kontrol ettirmeniz gerekir. ikinci el konut almak için anlaştıysanız eve girdiğinizde bu başlıkları kontrol edin.

İkinci el evlerdeki pencereler

Evinizi sıcak tutmak söz konusu olduğunda çift veya üçlü cam büyük bir avantajdır. Eski ahşap pencerelerin değiştirilmesi gerekmez. İyi bakılırsa yani düzenli olarak boyanırsa ahşap pencere çerçeveleri yüzyıllarca kullanılabilir.

Çatı nasıl?

İkinci el konut almak istiyorsanız; Çatının düz olup olmadığını, sarkmadığını ve tamamen sağlam olup olmadığını kontrol edin. Eğimli bir kayrak çatısı ömür boyu sürmelidir, ancak küçük sızıntılar bile düzeltilmezse, çürüme onu destekleyen keresteleri yiyebilir.

birevim
Paylaş