18 April, 2024

İlk kez ev sahibi olacaklara devlet desteği

Ev almak, günümüzde pek çok gencin hayallerini süslemektedir. Ancak ev almak için çeşitli yatırımı ve birikimi olmayan gençler, bu hayallerine ulaşmakta zorluk çekmektedir. Gençlerin yanı sıra ilk defa ev alma fırsatını ele geçirmek isteyen herkes çeşitli yöntemlerle ev sahibi olmak çeşitli fırsatlar aramaktadırlar. Bir diğer de faizsiz finansal destek yöntemidir, kişiye kefilsiz ev sahibi olma ve koşulsuz ev sahibi olma imkâv almak isteyenler kredi çekmek, peşinatsız ev sahibi olma gibi yöntemlere de yönelmişlerdir. Bu yöntemlnı sağlaması yönünden çokça tercih edilmektedir. Bu noktada, devlette ilk defa ev alacaklara geri ödemesiz para desteği sağlamaktadır. Türkiye’de ev sahibi olmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ancak ev sahibi olurken krediye başvuranların sayısı daha fazladır. Bu nedenle devletin ilk defa ev sahibi olacaklara verdiği destek, büyük katkı sağlamaktadır.

birevim faizsiz ev

Devlet Desteği Detayları

İlk defa konut sahibi olacaklar için verilen devlet desteği ilk defa 2015’de gündeme gelmiştir. Konut sahibi olmak isteyenler için bu destek, ilk defa ev alanların tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Bankalarda açılan konut hesaplarında birikim yaparak bu desteğe ulaşmak mümkün. Ev sahibi olmak isteyenler konut hesabı içerisinde tutuları birikimlerinin belirli bir oranı kadarını da devletten almaktadır. 2016 yılında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açıkladığı veriler ışığında,  32 milyar TL yardım yapıldığı belirtilmiştir. Her geçen yıl bu sayının arttığı görülmektedir.

Konut Hesabı

İlk defa ev almak isteyenlere verilen devlet desteği için açılan konut hesabı bazı şartlar taşımaktadır. Bu şartlar;

 • Hesabın Türk Lirası hesabı olması,
 • Hesabı açan kişinin herhangi bir mülke sahip olmaması,
 • Ancak bir kez konut hesabı açılması,
 • Açılan konut hesabının aynı bankada kalması şeklindedir.

Konut Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk defa konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar, konut hesabı açarken açacakları bankaya dikkat etmelidir. Konut hesabı açmak istedikleri bankayı detaylıca incelemeleri gerekmektedir. Konut hesabı açıldığında başka bankaya aktarma şansı olmadığı için açılan bankanın, şartları ve koşulları detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Aksi takdirde ilk defa ev sahibi olmak isteyenler, konut hesabı açtırdıkları bankadan ve devlet desteğinden istedikleri ölçüde yararlanmakta zorlanabilirler. Diğer yandan bankalar, konut hesabı açtıranların bilgilerini Hazine Kontrolörleri Kurulu ile paylaşmaktadır. Bu bilgilerin çalışılan bankanın güvendiğiniz bir banka olması sizin daha iyi bir hizmet almanız açısından önemlidir. Bu nedenle konut hesabı açılan bankanın, vatandaşın güvendiği bir banka olması gerekmektedir.

Devlet Desteği İçin Yapılması Gerekenler

İlk defa ev almak isteyenler devlet desteği almak için konut hesabını açacakları bankayı dikkatlice seçtikten sonra ödemelerine odaklanmalıdır. Bu destekten yararlanmak için sisteme düzenli ödemeler yapma zorunluluğu vardır. Aynı zamanda, ilk defa ev almak isteyenler için verilen devlet desteğinden yararlanmak için sistem üzerinde bu ödemeler en az 3 yıl devam etmelidir. Hesapta biriken paranın miktarı alınan devlet desteğinin miktarını belirlemesi açısından önemlidir. Bu nedenle konut hesabında düzenli olarak yatırılan paranın yüksek olması, daha yüksek bir devlet desteği almak için dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

 

Devlet ilk kez ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara konut hesabı açtırmaları şartıyla destek veriyor.

İlk kez ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara devlet konut desteği veriyor. 7 Haziran 2015 tarihi itibarıyle tamamı kendisine ait bir konutu bulunmayan Türk vatandaşları konut hesabı açtırarak 15 bin TL’ye kadar destek alabiliyor.

Devlet desteğinde bazı şartlar bulunmaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşın 7 Haziran 2015 tarihi itibarıyle tamamı kendisine ait bir konutu bulunmaması gerekiyor. 18 yaşın altındaki kişiler için konut hesabı açılabilir ancak hesap açılışı 18 yaş altındaki kişinin velisi veya vasisi tarafından yapılmalıdır. Konut hesabı bankaların yurtiçindeki şubelerinde TL cinsinden açılmalı. Konut hesabının ortak hesap olarak açılması mümkün değildir. Konut hesabı açtıracak kişinin tamamı kendi üzerine olan bir tapusunun bulunmaması da şart. Bir kişi yalnızca bir tane konut hesabı açtırabilir. Diğer yandan konut hesabının açıldığı bankadan bir başka bankaya transfer edilemez.

AYLIK EN AZ 250 TL

Konut hesabı açtıran kişi konut hesabı açılış tarihinde hesaba 30 bin TL’ye kadar para yatırabilir. Bu sayede konut hesabına uygulanacak devlet desteğinin miktarının artırılması söz konusu olabilir. Konut hesabı açtıran kişiler isterlerse ayda bir, isterlerse üç ayda bir hesaba ödeme yapabilirler. Ödemelerini aylık olarak yapan kişiler ayda en az 250, en fazla 2.500 TL ödeme yapabilirler. Üç aylık ödeme yapanlar için ise alt limit 750, üst limit 7.500 lira.

AKSATMAMAYA DİKKAT EDİN

Konut hesabına aylık ödeme yapmayı tercih eden bir kişinin bir yıl içerisinde üçten fazla kez, üç aylık ödeme yapmayı tercih eden kişinin ise bir yıl içerisinde birden fazla kez hesaba ödeme yapmaması halinde bu kişilere devlet katkısı ödenmez. Diğer yandan bu durumlarda açılan hesap, konut hesabı statüsünden çıkartılır.

3 YIL KALMA ŞARTI

Konut hesabı açtıranların destekten yararlanabilmeleri için sistemde en az üç yıl kalmaları şart. Hesaba 36 ila 47ay arasında para yatıranlar biriken paranın yüzde 15’ini 13 bin TL’yi geçmemek üzere, 48 ila 59 ay yatıranlar paranın yüzde 18’ini 14 bin TL’yi geçmemek üzere ve 60 ay ve üstü para yatıranlar ise paranın yüzde 20’sini 15 bin TL’yi geçmemek üzere devlet katkısı olarak alabilirler.

birevim
Paylaş

3 Comments

  1. Birevimolsa Post author Reply

   Merhaba Yasin Bey,
   Bu destekten yararlanabilmesi için bankada konut hesabı açılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

five × 3 =