18 May, 2024

İngilizler Türkiye’den Emlak Arayışında

Piyasalarda yaşaşan TL’nin değer kaybından sonra, toparlanma çalışmaları devam ederken, İngilizler bu krizi fırsata çevirme çabasında.  Özellikle güney sahillerinde gayrimenkul sahibi olmak için harekete geçen İngilizler, TL’nin İngiliz Poundu karşısında değer kaybetmesiyle sahil kesimlerinde emlak arayışlarına başladı.

birevim faizsiz ev

İngiliz The Guardian gazetesi, İngiliz yatırımcılarla ilgili bir haberi gündeme getirdi. Türkiye’nin günay sahillerine gözlerini diken yatırımcılar, TL’nin değer kaybetmesiyle birlikte, emlak arayışına başladılar. Özellikle Didim ve güney sahillerinde yoğunlaşan yatırımcılar, bu bölgelerdeki emlak piyasasına hareketlilik getirdi.

Orta Doğu ve Almanya’da Emlak Alıyor

Orta Doğu ve Almanya’daki yatırımcılar ve ayrıca yurt dışında yaşayan Türklerin de yoğun bir şekilde emlak arayışında olduğu ve ev almak için araştırmalara başladığı bildirildi. The Guardian gazetesi, “2017 yılının Ağustos ayında bir pound 4.5 liraya denk gelirken bu yılın haziran aylarında 6.3 TL alınıyordu. Fakat geçtiğimiz hafta 9 liranın altına işlem gördü. Bu durum altına hücum benzeri bir harekete sebebiyet verdi.

Bu hafta Orta Doğu’dan varlıklı yatırımcılar İstanbul’a giden uçakları tamamen doldurdu. Almanya’da ve başka ülkelerde yaşayan Türk çalışanlar, bu süreçte yatırım yapmak için fırsat kolluyor.” şeklinde haber yaptı.

Bodrum ve Marmaris’te Emlak Piyasası Hızlandı

Aynı gazetede yer alan haberin devamında, Bodrum ve Marmaris gibi tatil beldelerinde gözle görünür bir artış olduğu kaydedildi. Özellikle yurt dışında yaşayan Türklerin yoğun bir ilgisinin olduğu sahillerde, hareketliliğin bir süre daha devam edeceği öngörülüyor.

birevim
Paylaş