16 June, 2024

İnşaat Sektörü Destek Bekliyor!

İnşaat Sektörü Destek Bekliyor.İnşaat sektörü, geçen yıl ülke ekonomisine en önemli katkıyı sağladı. Geçen yılın ardından sektör 2018 yılında da destek bekliyor. İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş:  “Geçen yıl yakalanan büyüme oranlarının devamı için inşaat sektörünün 2018’de de desteklenmesini bekliyoruz” diye konuştu.

birevim faizsiz ev

Gayrimenkul-inşaat ve konut alanında geçen yıl güzel bir büyüme trendi yakalayan sektör, geçen yıl ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyümüştü. Sektörü değerlendiren Vergi ve harç indirimleri önemli, yılın ilk üç çeyreğinde yüzde 7,3 büyüyen sektörün ülke ekonomisine en fazla katkı yapan sektörlerin başında geldiğine işaret etti. Ekrem Demirtaş, “Özellikle konut satışlarındaki rakamlar çok dikkat çekici. 2017 yılının başında konut satışlarında ciddi yavaşlama vardı, ikinci çeyrekte satışlar yüzde 0,4 azalmıştı” dedi.

Vergi Ve Harç İndirimleri Önemli!

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde ise yüzde 23,4 artış ile konut satışlarında son yılların en büyük satışı gerçekleşti. Bunda hükümetimizin destekleri ve özellikle de sağlanan harç ile vergi indirimlerinin eylül ayında bitecek olmasının büyük etkisi oldu. İndirimler bitmeden konut almak isteyenler, satışları çok arttırdı. Bu da vergi ve harç indirimlerinin ne kadar önemli olduğu gösteriyor” yorumunda bulundu.

Ekrem Demirtaş, “Hükümetin uyguladığı destek programları asıl etkisini özellikle kredili konut satışlarında gösterdi. Hükümetin verdiği destekler ile kredili konut satışları 2016’nın sonunda toparlanmaya başladı, 2017’nin üçüncü çeyreğinde de kredili konut satışları yüzde 15,2 oranında arttı” diye konuştu.

Vergi İndirimi Bitti, Satışlar Düştü!

Gayrimenkul sektörüne yönelik değerlendirmesine devam eden İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Hükümetin verdiği desteğin azalmasıyla sektördeki yavaşlama ve daralma yeniden kendini göstermeye başladı. Kredili konut satışları 2017’nin son çeyreğinde yüzde 25 civarında düştü. Diğer yandan konut kredilerindeki faiz oranları 2016 yılının sonunda yüzde 11 olan faizler yüzde 15’i de geçti.” dedi.

Gayrimenkul- inşaat-konut sektörünün 2018 yılına zor bir başlangıç yaptığına dikkat çeken Ekrem Demirtaş, “Düşen satışlar, yavaşlayan fiyat artışları ve nakit sıkışması sonucunda ortaya çıkan finansman zorlukları, büyümenin en temel dinamiklerinden biri haline gelen inşaat sektöründe 2018 yılında riskler ve sıkıntılar olabileceğini gösteriyor. Bunu elbette hükümetimiz de görüyordur. Büyümenin sürmesi, yeni istihdam yaratılması için hükümetimizden 2018 yılında geçtiğimiz yıllardakine benzer vergi ve harç indirimleri ile konut kredi faizlerinde indirim yapılarak inşaat sektörünü desteklemesini bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

birevim
Paylaş