21 May, 2024

İnşaat sektöründe Mayıs raporu açıklandı!İşte detaylar

Türkiye İMSAD “Sektör Raporu Mayıs 2017” verilerini açıkladı.

birevim faizsiz ev

Türkiye İMSAD tarafından açıklanan “Sektör Raporu Mayıs 2017” de Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 10 puanlık artış yaşandı. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği bu artışta mevsimin etkili olduğunu kaydetti.

“Sektör Raporu Mayıs 2017″ye göre; yılın ilk çeyreğinde alınan yapı ruhsatları 2017’nin ilk üç ayında önceki yıl aynı döneme göre bina sayısı olarak yüzde 15, yüzölçümü olarak yüzde 17.2, değer olarak yüzde 3.6 ve daire sayısı olarak da yüzde 11.6 azaldı.

Ocak-Mart döneminde toplam 45 milyon metrekarelik alana yapı ruhsatı verildi. Bunun 25.4 milyon metrekaresi konut, 10 milyon metrekaresi konut dışı ve 9.6 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

MEVSİMSELLİK ETKİLİ OLDU

Mayıs ayında inşaat işleri seviyesi bir önceki aya göre 10 puan arttı. Yayımlanan raporda “Mevsimsellik ile birlikte hızlı bir toparlanma yaşanan inşaat sektöründe, verilen desteklerin de olumlu etkisi görüldü” denildi. Özellikle konut kredisi faiz oranlarının düşük olmasınıın satışları etkilediği de raporda yer aldı. Aynı zamanda mevcut konutlardaki iyileştirme veya yenileme gereksinimi de inşaat ve inşaat malzemesi sanayisinde önemli bir potansiyel oluşturdu.

BANKA KREDİSİ KULLANIMI ARTTI

2017’nin ilk dört ayında markalı projelerden konut satın alanların peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranlarının da incelendiği rapor, konut alımında senet kullanım oranının yüzde 50’ye yaklaştığını ortaya koydu.
Rapora göre, Nisan’da peşinat kullanım oranı yüzde 18’e gerilerken; banka kredisi kullanım oranı yüzde 35’e, senet kullanım oranının ise yüzde 47’ye yükseldi.
Rapora göre peşinat payındaki gerileme hane halklarının tasarruflarının azaldığı ve borçlanma ihtiyacının arttığını gösterirken; düşük kredi faizleri de borçlanma eğilimini tetikledi.

birevim
Paylaş