21 May, 2024

İnşaat Sektörünün Eylem Planı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u ziyaret eden gayrimenkul sektörünün temsilcileri, devletten destek beklediklerini belirtti.

birevim faizsiz ev

Hükümetin ‘100 Günlük Eylem Planı’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Eylem planının içinde yer alan bazı maddeler, emlak ve gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiriyor. Uzun zamandır durağan bir seyirde giden inşaat sektörü için umut vaad eden planda ilk adımlar atıldı. İnşaat ve gayrimenkul sektörünün önde gelenlerinin ziyaret ettiği Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sunulan raporları değerlendirdi. Bu raporlarda yer alan Emlak Bankası’nın aktifleşmesi eylem planına girdi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER)Başkanı Altan Elmas, Emlak Bankası’nın 17 yıl sonra aktif hale gelmesinin sektör için çok önemli bir adım olduğunu söyledi. Yaptıkları görüşme neticesinde Altan Elmas, “Emlak Bankası sektörün kredilendirilmesi için önemli bir hamle oldu. Yeni bir kaynak olarak kurumsal krediler sağlanacak. Belki imar barışından bir miktar kaynak da buraya aktarılabilir. Bunun dışında Emlak Bankası bir yatırım bankası gibi de çalışabilir. Kurulacak bir fon üzerinden işlem yapılabilir. Fon, piyasadan gayrimenkul alabilir, sukuk ve tahvil ihracı yapabilir. Bireysel emeklilik şirketleri de fona yatırım yapabilir” şeklinde konuştu.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise “Temennimiz Emlak Bankası’nın sektörü rahatlatacak yeniliklerle birlikte faaliyet göstermesi. Mesela banka gayrimenkul fonu oluşturabilir”  ifadelerini kullandı.

Sektör temsilcilerinin Bakan Kurum ve Albayarak’a sundukları raporda, gayrimenkul sektörünü rahatlatmak için konut kredi faiz yükünü bir süreliğine de olsa rahatlatmak adına genel bütçeden destek sağlanması ve KDV ve tapu harçlarında sürekli indirim fırsatının sunulması yer alıyordu. Bunun dışında ilk evini alacak olan vatandaşa kredi desteği, şirketlerin KDV iadeleri için düzenleme yapılması, özel bir KGF paketinin gündeme getirilmesi de sunulan raporda yer aldı. ‘100 Günlük Eylem Planı’nda öne çıkan diğer maddeler ise şu şekilde sıralanıyor:

– Kanal İstanbul için taşınmaz devri ve planlama çalışmalarının tamamlanması,
– 5 millet bahçesinin tamamlanması, 6’sı için temelin atılması ve 22’si için projelendirme çalışması yapılması,
– Kentsel dönüşüm kapsamında 17 bin konut ve işyerinin yapımı tamamlanması, 16 bini için temeli atılması, 18 bin 750 konut için projelendirme aşamasına geçilmesi,
– Kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması,
– Şehit aileleri, ihtiyaç sahipleri için 60 milyon lira faizsiz konut kredi desteği sağlanması,
– Dar gelirli için 15 bin 523 konutun satışı ve 15 bin 506 konutun ihalesinin tamamlanması,
– Yapı ruhsatlarında imza sayısının 1’e düşürülmesi,
– Tapu kadastro yurtdışı teşkilatının kurulması,
– Taşınmaz Değerleme Sistemi’nin kurulması,
– Mülkiyet hakkını koruyan, şeffaf bir imar rejiminin altyapının kurulması,
– Kaynak ve zaman tasarrufu için e-haciz sistemine geçilmesi,
– Yatırımlar için arsa ihtiyaç analizinin yapılması,
– Ekonomiye kazandırmak için 13 bin kilometrekarelik tescil harici alanın belirlenmesi.

birevim
Paylaş