411 TL'den Başlayan Taksitlerle Ev Sahibi Olun!

Güncel Haberler

İnternetten film izleyenlere kötü haber!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı yasa tasarısında internet üzerinden film ve dizilerin farklı mecralarda paylaşılmasına yönelik ceza yaptırımları yer aldı.

Sanatın ve sanatçıların haklarını korumak amacıyla telif haklarına yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan yasa tasarısında gençlerin sıklıkla başvurduğu yöntem olan korsan film ve dizilerin farklı mecralarda paylaşılmasına “internet yavaşlatma” cezası verilmesi öngörülüyor. Bu cezaların nasıl uygulanacağına dair detaylar yavaş yavaş netlik kazanıyor.

İnternet yavaşlatma cezası, internetten film izleyene değil indirdiği filmi “Torrent” gibi dosya paylaşım programları üzerinden yükleyip, farklı kullanıcılarla paylaşanlara uygulanacak. Bu kullanıcılar “internet yavaşlatma” cezasıyla da karşı karşıya kalacak.

İKİ KEZ UYARILACAK

Yine taslak kapsamında kurulması planlanan “Dijital Telif Hakkı İhlalleriyle Mücadele Merkezleri” tarafından bu tip dosya paylaşımlarında bulunduğu belirlenen bireysel internet aboneleri, iki kez uyarılacak. Kişinin bu eylemlerine devam etmesi durumunda ise internet hızı 6 aya kadar yavaşlatılabilecek.

Düzenlemede iki kez uyarı yapılmasının nedeni ise ihlalde bulunanın internet abonesinden farklı bir kişi olması ihtimaline karşı abonenin gerekli tedbirleri almasına olanak tanımak.

Benzer Yazılar
Güncel Haberler

Sahibinden Satılık Araba ve Ev Alma Fırsatı

Güncel Haberler

Ne Zaman Emekli Olurum Diye Düşünmeyin. Taksitle Ev Sahibi Olun

Güncel Haberler

En Çok Ev Aranılan İller!

Güncel Haberler

Peşinatsız Taksitle Araba Nasıl Alınır?