21 May, 2024

İstanbul’a bir metro hattı daha!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hacıosman-Yenikapı metro hattının Aralık ayında faaliyete geçeceğini belirtti.

birevim faizsiz ev

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 160 vagondan oluşacak olan Hacıosman-Yenikapı metro hattı hakkında bazı bilgiler verdi. Aralık ayında faaliyete geçecek olan metro hattı için 8 adet yeni metro aracı raylara indirildi.

Yüzde 42’si yerli ve ileri teknolojiye sahip olan metro hattında vagonlar sürücüsüz çalışacak. Sürücüsüz sistemde vagonlar kendi elektronik bir yazılımla depo alanlarına gidebilecek ve devreye girebilecek.

Başkan Topbaş hattın Aralık ayında faaliyete geçmesinin planlandığını söyleyerek 450 bin insanın bu hattı kullanacağını belirtti. Yeni metro vagonlarının özelliklerinden de bahseden Topbaş, “Fren yaptığı zaman elektrik üretiyor ve diğer firen sistemlerindeki elektrik kullanımındaki enerji ünitesini buradan destekliyor. Titreşim ve ses minimize edilmiş durumda artık içindeki yolcu konforu oldukça yüksek böylece insanlar bu metro hattını kullanırken kitabını okuyabilir sessizce. Arzu ettiğimiz şu İstanbul’da 2019’da 6-7 milyon insanın rahatlıkla metro kullanabileceği bir sistemi oluşturmak” dedi.

Türkiye’deki metro sisteminin diğer ülkelerden daha ileri olduğunu söyleyen Topbaş “Bütün metro sistemlerimiz çok yeni. Şu anda bizim teknolojilerimiz ne New York’ta ne Londra’da ne Berlin’de ne de Tokyo’da bu ileri teknoloji yok. Bizim buradaki kullandığımız teknoloji vagon kalitesi yenilikleri çok daha ileri. Zaten istasyonlarımız da onlardan çok daha farklı. Çünkü onlar yüz yıl önce yaptılar, 150 yıl önce yaptılar onların sistemi eskidi. Ama biz o zamanki teknolojiden değil bugünkü teknolojiden yaptığımız için en moderni bu şehre yakışır diyoruz” dedi.

birevim
Paylaş