16 June, 2024

İstanbul’da En Ucuz Ev Hangi Semtte?

Türkiye’de en çok konutun satıldığı şehir İstanbul. Geçtiğimiz Haziran ayında açıklanan konut satış verileri de bunu gösteriyor. 20.547 konut satışı ve %17,2 ile en yüksek konut satışının yaşandığı İstanbul, zirvedeki yerini koruyor. İstanbul’un ardından 12,078 konut satışı ve %10,1 ile Ankara, 6,888 konut ve %5,8 pay ile İzmir geliyor. En düşük konut satışının yaşandığı iller ise 13 konut ile Hakkari, Ardahan, 39 konut ile Bayburt oldu.

birevim faizsiz ev

Durum böyle olunca konut sahibi olmak isteyneler de gözlerini İstanbul’a dikiyor. Ancak İstanbul gibi bir metropolün hangi bölgesinden ev almak daha karlı, hangi ilçede evler ucuz iyice araştırma yapmak gerekli. Anadolu Yakası mı, Avrupa Yakası mı? Biz de bu konuyu inceledik ve sizler için bir İstanbul’un ev almaya en uygun noktalartını belirledik.

İstanbul’da En Uygun Konut Nerede?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği ( İNDER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcılar Derneği’nden (KONUTDER)’in ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında, bu üç derneğin üyeleri sattıkları konutların fiyatını yüzde 20 oranında düşürdüğünü açıkladı.

Beylikdüzü

Yapılan açıklamaya göre İstanbul’un en çok dikkat çeken semtlerinden biri Beylikdüzü. Beylikdüzü son yıllarda en çok tercih edilen ilçelerden biri. Bunun nedeni de yapılan binaların şıklığı, yaşam alanlarının çoğalması. İstanbul’un en hızlı gelişen ilçelerinden olan Beylikdüzü’nde satılık ev fiyatları 200.000 ile 400.000 arasında değişiyor.

Esenyurt

Esenyurt’ta Beylikdüzü gibi hızlı gelişen bölgelerden biri. 2008 yılında Kıraç ile birleşen bölge ilçe haline geldi. Konut projelerinin hızla yükseldiği Esenyurtta daire fiyatları 100.000 ile 300.000 arasında değişkenlik gösteriyor. İstanbul’un diğer bölgelerine bir hayli uygun olan fiyatlar, ev sahibi olmak isteyenler için uygun bir fırsat olabilir.

Silivri

Hem İstanbul’a yakın hem de tatil beldesinde yaşıyormuş hissi veren Silivri, son yılların en çok tercih edilen yerlerin biri. İstanbul şehir merkezine sadece 70 km uzakta olan ilçe, Büyükçekmece, Marmara Ereğlisi ve Çorlu ile komşu. Daha sakin bir hayatı tercih edip, aynı zamanda şehire de yakın olmak isteyenlerin tercih edeceği Silivri’de ev fiyatları 100.000 ila 400.000 aarasında değişkenlik gösteriyor.

Gaziosmanpaşa

Gaziosmanpaşa İstanbul’un en çok göç alan ilçelerinden biri olarak biliniyor. Kentsel dönüşümün etkisi ile pek çok yeni bina ile çehresi değişen ilçenin konut satışları da yükseldi. Yine de İstanbul’da en uygun evleri bu semtte bulabilirsiniz.

Sancaktepe

İstanbul’un en hızlı gelişen ilçelerinden bir diğeri Sancaktepe. Pek çok yeni projenin yükseldiği ilçe, emlak alanında atağa kalkmış durumda. Sancaktepe’de satılık konut metrekare fiyatı 2 bin 428 TL, daire fiyatları ise 182 bin 133 TL ile 303 bin 600 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Arnavutköy

İstanbul’u en değerlenen ilçelerinden biri Arnavutköy. Sebebi ise Kanal İstanbul ve üçüncü havalimanı projelerine olan yakınlığı. İlçede hala uygun fiyata ev bulmannız mümkün. Arnavutköy’de metrekare fiyatları 2 bin 205 TL civarında. 100 metrekarelik satılık daire fiyatı 165 bin 392 TL ile 275 bin 700 TL arasında değişiyor.

birevim
Paylaş