18 April, 2024

İstanbul’da En Yaşlısı Fatih, En Genci Esenyurt

Gayrimenkul veri analizi Endeksa’nın yaptığı araştırmaya göre İstanbul’un en yaşlı ilçesi Fatih, en gençi ise Esenyurt ilçesi. İstanbul’da ortalama konut yaşı ise 12. En yaşlı konutların başında gelen Fatih’de binaların yaş ortalaması 26, en genç konutların bulunduğı Esenyurt ve Sancaktepe’de ise yaş ortalaması sadece 4 yıl.

birevim faizsiz ev

Endeksa’nın yaptığı ‘İstanbul’da Ortalama Konut Yaşları’ konulu araştırmaya göre, İstanbul’un genelinde konut yaşı 12 olarak belirlenmiş. En yaşlı ilçe olarak tespit edilen Fatih’in 26 yıl ortalamasının ardından, 25 yıl ile Adalar, 24 yıl ile Güngören geliyor. Konut yaşı en yüksek ilçeler 20 yıl ile Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy, 17 yıl ile Üsküdar, Şişli, 16 yıl ile Bahçelievler, 14 yıl ile Zeytinburnu ve 13 yıl ile Avcılar ile devam ediyor.

Esenyurt ve Sancaktepe, İstanbul’daki en genç konutların yer aldığı ilçelerin başında geliyor. Bu iki ilçenin ortalaması 4 yıl. Esenyurt ve Sancaktepeyi, Arnavutköy, Çekmeköy, Sultanbeyli ve Tuzla 6 yıl, Eyüp, Başakşehir ve Ümraniye 7 yıl, Pendik, Beylikdüzü ve Kağıthane 8 yıl, Sultangazi, Küçükçekmece ve Ataşehir 9 yıl, Bağcılar, Gaziosmanpaşa ve Çatalca 10 yıl, Sarıyer, Büyükçekmece, Esenler, Şile ve Kartal 11 yılla takip ediyor.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt konutun yaşı azaldıkça fiyatının arttığını belirtti. Şehrin hemen hemen tüm ilçelerinde en yeni konutların başında 1+1’lerin geldiğini söyleyen Öğüt, büyük ailelerin Bakırköy, Kadıköy, Beykoz, gibi merkezi olan ilçelerde 4+1 konutların yaşlarının ilçe ortalamalarından daha düşük olduğunu söyledi.

 

birevim
Paylaş