16 June, 2024

İstanbul’da ev almanın püf noktaları

Yıllardır yapmış olduğunuz birikimleri değerlendirmenin en iyi yolu ev satın almaktır. Ancak hayalinizdeki eve sahip olmanın şartları her geçen gün zorlaşmaktadır. Özellikle de İstanbul gibi metropol şehirlerde kirada bile oturmanın bir yükümlülüğü varken ev sahibi olmak hayalden öteye geçemiyor bazen. İşte sizin için derlediğimiz İstanbul’da ev almanın püf noktaları!

birevim faizsiz ev

DÖVİZ BİRİKİMİ

Ev almak için öncelikli şart hiç şüphesiz birikim yapmaktır. Düzenli geliriniz var ise her ay kenara para koymak hayalinizdeki eve atılacak ilk adımdır. Bu parayı TL cinsinden değil de döviz olarak saklamanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü elinizin altında olan TL’yi harcaması her zaman kolaydır ama dövizi bozdurmak belki zor gelebilir. Evde para tutmak istemeyenler için de bankalar devreye giriyor. Bankalardan döviz hesabı açtırarak hayalinizdeki ev için birikim yapabilirsiniz.

ANLIYORSANIZ BORSA’YA GİRİN

Borsa bilginiz varsa temettü veren hisseleri takip ederek biriktirebilirsiniz. Her ay alım yaparak biriktirdiğiniz takdirde kısa sürede ev almak için yeterli birikime sahip olabilirsiniz.

BANKADAN KREDİ ÇEKİN

Şüphesiz en yaygın yöntemlerden biridir bankalardan kredi çekmek. Ancak hesaplama doğru yapılmadığı sürece kötü sonuçlar doğurabilir. Bankadan kredi çekmeye karar verdiğinizde gelir-gider tablonuzu dikkatlice inceleyin. Var olan borçlarınızı kapattıktan sonra kredi çekmek için adım atmanız sizin yararınıza olacaktır.

DOĞRU ZAMANI BEKLEYİN

İstanbul’da ev fiyatları sürekli bir değişkenlik gösterir. Doğru zamanı beklemenizde fayda var. Aynı ev için farklı dönemlerde 15-20 bin TL’lik bir fark görebilirsiniz. Bu konuda gayrimenkul danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

birevim
Paylaş