17 July, 2024

İstanbul’da Konut Fiyatlarının En Ucuz Olduğu İlçeler

İstanbul’da orta gelirli vatandaşların yanı sıra orta gelir üstü vatandaşların da şehrin merkezi lokasyonların da ev sahibi olması hayal oldu. İstanbul’da konut fiyatları en ucuz ilçede ortalama metrekare fiyatı 2 bin lirayı aşarken, en pahalı ilçelerde ise metrekare fiyatı 18 bin TL’ye ulaşmakta.

birevim faizsiz ev

Her geçen gün nüfus artışı ile birlikte yeni yaşam alanları oluşturulurken, alt ya da orta gelirli vatandaşlar şehrin uzak ve yeni gelişen bölgelerinde ev alıyor ya da kiralıyorlar. Orta gelirli vatandaşların yada alt gelirli vatandaşların şehrin uzak noktalarında veya yeni gelişen bölgelerini tercih etmeleri ile İstanbul’da ki konut fiyatlarının en pahalı olduğu bölgeler veya en ucuz olduğu bölgeler araştırılmaya başlandı. İşte yapılan araştırmalara göre İstanbul’da en ucuz evler;

İstanbul’da en ucuz ev Esenyurt, Sultangazi, Beylikdüzü, Avcılar, Silivri, Arnavutköy, Esenler, Sancaktepe, Sultanbeyli, Pendik gibi ilçelerde en ucuz konut metrekare fiyatı 2 bin TL’yi aşarken İstanbul’da en ucuz ilçede dahi ortalama metrekare fiyatı 2 bin lirayı aşmakta.

0-5 yaş arası binalarda en uygun fiyatlı ev Esenyurt’ta yer alırken, bu bölgede dahi 100 metrekare bir evin fiyatı 218 bini aşmakta. En pahalı konutlar ise metrekare fiyatı 18 bin TL ile İstanbul’da en pahalı ilçe olarak Beşiktaş öne çıkmaktadır. Beşiktaş’ta metrekare fiyatı 18 bini aşarken, İstanbul’un en ucuz ilçesi ile en pahalı ilçesi arasında 8 kat fark olduğu görünmekte.

Türkiye Veri İşleme Merkezi Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, “Dar gelirli vatandaşların tercih ettiği ilçelerde 100 metrekare bir evin kirası 800 lira ile 1250 lira arasında değişiyor. Ortalama metrekare kira bedeli Arnavutköy ve Çatalca için 8 lira, Esenyurt ve Sultangazi için 10 lira, Avcılar, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenler ve Sultanbeyli için 11 lira, Başakşehir için de 12 lira” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Tüm ülke genelinde konuta talep hızla artarken dar ve orta gelirli vatandaş uygun fiyatlı konut projelerine yoğun ilgi göstermekteler.

birevim
Paylaş