18 July, 2024

İstanbul’da Konut Satışları Arttı

Türkiye genelind yaşanan konut satış artışının en çok hissedildiği il İstanbul oldu. Her yıl yapılan konut satışları ile ilgili araştırmanın 2018 yarı yıl verileri açıklandı. 2018’in alk 6 ayında konut satışları İstanbul’da %15 oranında arttı.

birevim faizsiz ev

Hem satılık, hem de kiralık dairelerde yaşanan artış emlak sektörünü hareketlendirdi. İkinci el konut piyasasında öne çıkan 5 il ve Anadolu’nun bazı şehirlerinde konut satışlarında artış gözlendi.

İstanbul’da Artış Yüzde 15

Son 6 aylık verilerin incelendiği araştırmada özellikle İstanbul’da %15 dolayında bir artış dikkat çekti. İstanbul dışında Ankara Yenimahalle, İzmir Foça, Antalya Aksu ve Bursa İznik’de yükselişe geçen iller oldu.

Kiralık konutlarda yıllık artış metrekare fiyatı başına %4,76 olurken, Türkiye genelinde satılık konutlarda yıllık artış %6,51 olarak gerçekleşti.

Satılık Konut Fiyatı Artan Şehir: Bilecik

Şubat ayı itibari ile satılık konut fiyatı en çok artan şehir Bilecik oldu. Artış oranı %17 olan Bilecik’i, Amasya, İstanbul, Erzincan ve Giresun takip etti. Fiyatların en çok düştüğü iller ise %7 düşüş ile Mardin ve Sivas, ardından %4 düşüş ile Batman ve Rize oldu.

Ülke genelinde amortisman süresi ise ortalama 21 yıl olarak hesaplandı.

birevim
Paylaş