15 June, 2024

İstanbul’un Yeni Başkanından Kentsel Dönüşüm Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, kentsel dönüşüm hakkında açıklamalarda bulundu. Uysal, İstanbul’daki kentsel dönüşüm ile ilgili yeni bir uygulama düşündüklerini söyledi.
CHP ve AK Parti Belediye Meclis gruplarını ziyaret eden İBB Başkanı Uysal, kentsel dönüşümle ilgili olarak “Bizim prensip olarak belirlediğimiz, kabul ettiğimiz bir şey var. Her halükarda kamu buna destek vermeli, yerinde dönüşüm olmalı, imar artışı kesinlikle olmamalı” diye konuştu. Fikirtepe’deki uygulamayı örnek veren Başkan Uysal, “Fikirtepe’den kim memnun? Hiç kimse memnun değil. Dolayısıyla bizim prensip olarak belirlediğimiz, kabul ettiğimiz bir şey var. Her halükarda kamu buna destek vermeli, yerinde dönüşüm olmalı, imar artışı kesinlikle olmamalı.” ifadelerini kullandı.
Mevlüt Uysal, Saraçhane’deki Büyükşehir Belediyesi yerleşkesinde gerçekleşen ziyarette, meclis üyelerini dinledi ve soruları yanıtladı. İmar artışı yaşandığında herkesin kendine göre hesap yaptığını ve alacağı payı öncelediğine değinen Uysal;
“Devlet ve belediyeler, ‘Ben buradan ne kadar pay alırım’ diyor. Vatandaş da haklı olarak ‘Tapu benim. Bir hak artışı varsa en fazlası benim.’ diyor. Kavga başlıyor. O zaman hiçbir imar artışı yok. Yerinde yıkıp yapacağız. Ortada sadece masraf var. Masrafı kim yapacak? Orada da şöyle bir hesabımız var. Her vatandaş, metrekareden yüzde 20 verirse, 120 metrekare evi varsa evi yıkılıp yapıldığı zaman 100 metrekarelik eve kavuşacağını kabul ederse belediye olarak biz de yüzde 30 masrafa katılmayı kabul edersek, İstanbul’da yıkar yaparız. Şimdiden sonra İstanbul’da bunu savunuyoruz. ‘Hadi gelin başlayalım’ denilirse gidip orada başlamayı düşünüyorum. Tahmin ediyorum, ilk başlayacağımız yerler de CHP’li belediyelerin olduğu yerler olacak.” dedi.

birevim faizsiz ev

birevim
Paylaş