18 April, 2024

İstiklal Caddesi’nde kentsel dönüşüm başladı

Dünya metropolleri arasında en pahalı caddelerden olarak gösterilen Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde kentsel dönüşüm başlıyor.

birevim faizsiz ev

İstanbul’da turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği İstiklal Caddesi’nde yıkılma ve deprem riski nedeniyle birçok işletme kepenk indirdi. Cadde üzerinde bulunan bazı dükkanlar yıkılma riskine karşı restorasyona alındı. Hal böyle olunca cadde üzerindeki esnaflar restorasyon bitene kadar dükkanlarını kapalı tutacak.

HASARLI BİNALAR BOŞALTILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılan başvurular, yetkili yapı denetim firmalarınca denetlendi. Caddede son olarak 7 binanın çökme, yıkılma tehlikesine karşı tahliye edilmesi, restorasyon veya güçlendirme sonrasında yeniden açılabileceği uyarısında bulunuldu. Beyoğlu Belediyesi’ne iletilen konuyla ilgili mülk sahibi ve kiracılara tebligat yapılarak binaları boşaltmaları istendi. Yasal süreleri içerisinde boşaltıldıktan sonra, yenileme veya yeniden yapım izni alan binalarla ilgili işlemlere başlandı. İstiklal Caddesi’ndeki tanınmış mekanların da yeraldığı binalardan bir tanesi yeniden inşa edilerek hizmete açıldı. Diğerleri restorasyon işlemlerine başladı. Yedikule Sırp Purgiç Ermeni Vakfı ile Taksim Surp Agop Ermeni Vakfı’nın mülkiyetindeki binalar da tahliye ve yenileme çalışması kapsamına alındı. Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde hasarlı 189 bina bulunuyor.

birevim
Paylaş