16 June, 2024

İstiklal Caddesi’nin yeni görüntüsü böyle olacak!

İstiklal Caddesi’ni yenileme çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor. Çalışmalar bittiğinde İstiklal Caddesi’nin görüntüsü nasıl olacak? İşte detaylar…

birevim faizsiz ev

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü’nün İstiklal Caddesi için 2016 yılının Aralık ayında başlattığı altyapı yenileme çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor. Caddenin tüm altyapısı arızalar nedeniyle yenileniyor. Şimdiye kadar yürütülen çalışmalarda 2 kilometre yağmursuyu ve 1,5 kilometre atık su altyapısı tamamlandı.

YAĞMUR SUYU VE KANALİZASYON HATLARI AYRIŞACAK

Her yağmur yağdığında su basma görüntülerinin yaşandığı İstiklal Caddesi’nde altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla bu görüntüler tekrar yaşanmayacak. Altyapı çalışmalarının 20 gün içinde tamamlanması planlanıyor.

NOSTALJİK TRAMVAY HATTI YENİLENİYOR

Çalışmalar kapsamında Beyoğlu Nostaljik Tramvay Hattına, titreşim sönümleyici Elastomer (kauçuk) malzemelerle desteklenmiş yeni tramvay hattı rayları imal edilerek monte edilecek. Ray çevresindeki Elastomer kaplamalar sayesinde ray çevresine titreşim iletilmeyecek ve kaplamalarda hasar oluşmayacak. 1990 yılından bu yana, 27 yıldır aralıksız hizmet veren İstiklal Caddesi’nin simgesi 2 kilometre uzunluğundaki Nostaljik Tramvay Hattının, eski hatlarının sökümü tamamlandı. Bundan sonraki safhada, titreşimi sönümleyici madde ile kaplı yeni rayların döşenme işlemi yapılacak. İstiklal Caddesi’nin zeminindeki titreşimden kaynaklı kırılmaların engellenmesi, oynayan taş görüntüsüne son verilmesi hedefleniyor. Tramvayın enerji kabloları ve cadde aydınlatması da yenilenecek.

GRANİT TAŞLAR DÖŞENECEK

İkinci safha çalışmalarda caddenin üstyapı yenilemesi yapılacak. Caddeye darbeye dayanıklı 10x15x30 santimetre ölçekli, toplamda 25 bin 500 metrekare doğal granit taşların döşenmesi planlanıyor. Üstyapı çalışmaları, zemine doğal granit taşlar döşenmesi işlemi mayıs ayının ortalarında başlayacak ve çalışmalar, yıl sonuna kadar tamamlanması için aynı anda iki noktadan başlayacak. Hafta sonu özellikle cumartesi akşamları vatandaş yoğunluğu sebebiyle çalışma yapılmayacak.

birevim
Paylaş