18 May, 2024

İzmir’de devam eden Kentsel Dönüşüm Projeleri!

Türkiye’deki birçok ilde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. İzmir’de Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 projede kentsel dönüşüm çalışması mevcut. İşte o projeler…

birevim faizsiz ev

1-) Uzundere Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

Karabağlar’da yer alan Uzundere Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, 320 bin metrekarelik alanda inşa edilecek. Proje, Uzundere ve Yurdoğlu Mahalleleri’nin büyük bir kısmını kapsıyor. Orada yaşayan hak sahipleriyle görüşmeler devam ediyor. Tahliye edilen hak sahiplerine İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Uzundere Toplu Konutları’ndan konut tahsisi yapıldı ve tahliyesi yapılan yapıların yıkımı gerçekleştirildi.

32 hektar alanda; 3 bin 500 konut ve dükkanlar, merkezi iş alanı, ofis, otel kompleksi yer alacak. Ayrıca projede Karabağlar İlçe Belediyesi ile birlikte yürütülen gençlik merkezi, buz pisti, yarı olimpik yüzme havuzu, basket, futbol sahaları, tenis kortu gibi spor, eğitim ağırlıklı bir spor kompleksi yer alacak.

2-) Güzeltepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

Çiğli’nin kuzeydoğusunda, yerleşim alanlarının bitim noktasında, Evka-2 ve Evka-6 toplu konutları ile Güzeltepe Koop. Evleri arasındaki bölgede devam eden Güzeltepe Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Alan sınırı kararı 17.10.2016 tarih ve 2016/9410 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 13.11.2016 tarih ve 29887 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

3-) Örnekköy Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

Komşuluk ilişkileri gözetilerek tasarlanan Örnekköy Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi, Yeni Girne Caddesinin batısında, Çevre Yolunun güneyinde, Anadolu Caddesinin Kuzeyinde ve Cumhuriyet Mahallesinin batısında yer alan bölgeyi kapsıyor. Projede 8 kat ile 14 kat arasında değişen bloklarda 60 metrekare ile 123 metrekare arasında değişen 7 farklı daire tipi mevcut.

4-) Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

Konak’ta yer alan Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi; 70 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Hak sahipleriyle görüşmelerin devam ettiği projede tasarım ve mimari proje çalışmaları tamamlandı. İnşa edilecek konutlar 31 metrekare ile 114 metrekare olarak tasarlandı.

5-) Bayraklı Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

Bayraklı’da yer alan, Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı Mahalleleri’nin büyük bir kısmını kapsayan Bayraklı Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi; 600 bin metrekarelik alanda yapılıyor. Tasarım ve mimari proje çalışmalarının tamamlandığı projede 8 bin konut üretilecek. Konut büyüklükleri 50 metrekare ile 152 metrekare arasında değişiyor. Projede ayrıca 32 metrekare ile 184 metrekare arasında değişen iş yerleri de inşa edilecek.

6-) Ballıkuyu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

Konak’ta yer alan Ballıkuyu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi; 480 bin metrekarelik alanda hayata geçiriliyor. Kentsel tasarım ve mimari proje çalışmalarının devam ettiği projede hak sahipleri ile görüşmeler devam ediyor.

7-) Aktepe ve Emrez Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

Gaziemir’de yer alan Aktepe ve Emrez Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi; 1 milyon 220 bin metrekarelik alanda inşa ediliyor. Projede mevcut durum tespit çalışmaları yapılıyor.

 

Kaynak: Emlakta sondakika.com

birevim
Paylaş