29 February, 2024

Kadıköy’de kentsel dönüşüm devam ediyor

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. 26.000 riskli binadan 6.000’inin dönüşüme girdiği açıklandı.

birevim faizsiz ev

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, 20.000 riskli yapının dönüşüm beklediğini, kentsel dönüşüm çalışmalarının 15 sene daha süreceğini açıkladı.

26.000 riskli binadan 6.000’inin dönüşüme girdiğini belirten Tavukçuoğlu, “Kadıköy’de kentsel dönüşüm çalışmaları insanların yaşamaya devam ettiği bölgelerde yapılıyor. Haftanın 5 günü, günde 8-10 saat yıkım, hafriyat, beton dökme gibi ağır bir çalışma var. Bu bölgelerde aynı zamanda insanlar da yaşıyor. Eğer bu çalışmalar artırılırsa Kadıköy’de yaşam altüst olur.” diye konuştu.

“RANTSAL DÖNÜŞÜM SÖZ KONUSU DEĞİL”
Bağdat Caddesi’nde rantsal dönüşümün söz konusu olmadığının altını çizen Tavukçuoğlu, “Bağdat Caddesi ve civarı eskiden beri değerli bir bölge. Buralardaki arsa maliyetleri ve bina maliyetleri yüksek olduğu için fiyatlar yüksek, fiyatlar yüksek olduğu için de ortada bir rant varmış gibi geliyor. Aslında böyle bir şey yok. Şu anda fiyatlar olması gerekenin yüzde 25 daha aşağısında.” açıklamasında bulundu.

birevim
Paylaş