17 July, 2024

Kapalı Balkonların Avantaj ve Dezavantajları

Ülkemizde mimari açıdan son yılların en popüler uygulamaları arasında kapalı balkonlar bulunmaktadır. Türk insanı için balkon kavramı uzun zamandan beridir önemlidir. Kapalı balkonların popüler hale gelmesi de balkon kullanım süresinin maksimize edilmesi olarak gösterilmektedir. İşte evlerin vazgeçilmezleri arasına giriş yapan kapalı balkonların avantaj ve dezavantajları.

birevim faizsiz ev

Kapalı Balkonlarda Avantajlar

Kapalı balkon yaptırmak balkonların her mevsimde kullanılabilmesini sağlamaktadır. Bilindiği üzere balkon kültürü havanın güzel olduğu günlerde ya da bahar ve yaz mevsimlerinde kendini göstermektedir. Oysa kapalı balkonlar sayesinde soğuk günlerde de balkon keyfi yapılabilmektedir. Çünkü yenilikçi kapalı balkonlarda ısı yalıtımı gerçekleştirilebilmektedir. Bu alanda evlerin manzarasının kesintisiz bir şekilde seyredilebilmesi de bir avantajdır.

Balkon keyifleri genellikle başkaları tarafından seyredilmektedir. Kapalı balkon avantajlarından biri de bu duruma son verilmesinden oluşmaktadır. Çünkü kullanılan cam teknolojisi sayesinde balkonların iç kısımları dışarıdan gözükmemektedir. Üstelik kapalı balkonlar evlerde ikinci bir oda havası da katmaktadır. Böylece var olan alanlar genişlemektedir. Ülkemizde kapalı balkonlar genellikle mutfaklarda bulunan balkonlar için tercih edilmektedir. Böylelikle mutfak masaları balkonlara taşınabilmektedir. Bu da yaz ya da kış fark etmeksizin evlerin manzarası eşliğinde yemek yenmesini mümkün kılmaktadır.

Kapalı Balkonlarda Dezavantajlar

Avantajları oldukça fazla olan kapalı balkonlar tam anlamı ile memnuniyet de getirmemektedir. Kullanıcılar tarafından kapalı balkonların dezavantajları olduğu da savunulmaktadır. Öncelikle bu tip balkonlar genellikle bir üst kata kadar cam ilavesi ile yapılmaktadır. Katlanabilir olan camlar farklı renklerde ve teknolojilerde üretilebilmektedir. Dışarıdan gelen yağmur, kar ya da toz direkt olarak camlara nüfuz etmektedir. Bu da ekstra bir temizlik anlamına gelmektedir. Dezavantajların geneli temizlik kapsamında kendini belli etmektedir. Öncelikle bu tip balkonlar kapanmadan önce genellikle yıkanarak temizlenmektedir. Ancak kapalı balkonlar çeşitli mobilyalar ile döşenmektedir. Bu da zeminin nasıl temizlenmesi gerektiği sorunu ortaya çıkarmaktadır. Kış aylarında kapalı kullanılan balkon camları yaz aylarında açılmaktadır. Belli katlama sistemleri olan camlar açıldıklarında kenarlarda toplanmaktadır. Toplanma sonrasında kaplanan alanın günlük aktivitelere zarar veren boyutlarda olup olmadığı da bir dezavantajdır.

birevim
Paylaş