18 July, 2024

Kat karşılığı arsa verirken nelere dikkat edilmeli!

Kat karşılığı inşaat uygulamalarında bilmeniz gereken çok önemli detaylar var. Emlak uzmanları, kurumsal olmayan merdivenaltı müteahhitlerin ev hayali kuran vatandaşları mağdur edebileceği uyarısında bulunuyor.

birevim faizsiz ev

İşte kat karşılığı arsa verirken dikkat etmesi gereken 8 önemli madde:

1- Kat karşılığında yapılacak inşaat sözleşmelerinde, temel ruhsatının ne zaman alınacağı belirtilmeli. Sözleşmenin uygulanabilirliği içinde söz konusu sözleşmeye ceza-i şart konulması gerekiyor.

2 – Söz konusu sözleşmenin ekleri de en az sözleşme kadar önemli. Örneğin; Yapılacak konutta kullanılacak malzemenin niteliği gerekli durumda bir mühendisten yardım alınabilmeli.

3- Söz konusu sözleşme düzenlendikten sonra imar durumu değişebilir olmalıdır. Örnek: 5 kat izni olan bir yerde alınan izni 6 kata çıkarıldığı durumlarda sonradan eklenen kat nasıl ve kime verilecek? Söz konusu sözleşmede mutlaka bu husus net şekilde belirtilmeli.

4- Söz konusu sözleşmede yapılacak dairelerin paylaşımının nasıl yapılacağı da kesin belirtmeli. Yapılan lüks daireleri müteahhit alabilir, arsa sahibiyse alt katlardaki daireleri alabilir. Söz konusu sözleşme bu durumun önüne geçmek için maddeler halinde müteahhide düşecek daireler nasıl yapılacaksa, arsa sahibinin payına düşen dairelerin de aynı şekil ve kalitede yapılması belirtilmelidir.

5- Söz konusu sözleşmede her hangi bir imar mevzuatına aykırılık durumunda müteahhidin hak talebinde bulunup bulunamayacağı da yazılmalıdır. Böylece arsa sahibinin de haklarını garanti altına almış olur. Ayrıca inşaat başladıktan sonra 3. kişilere verilecek her hangi bir zararda bu zararların kimin tarafından nasıl karşılanacağı de söz konusu sözleşmede belirtilmeli.

6- Söz konusu sözleşmenin şartlarına uyulmaması durumunda ortaya çıkacak ceza-i şartların neler olduğu da net şekilde belirtilmeli.

7- Kat karşılığı inşaat sözleşmesini hukukun aradığı şartlara uygun olarak yapmanız önemlidir. Çünkü ileride oluşabilecek hukuki sorunlarda haklarınızın korunması için gereklidir.

8- Kat karşılığı inşaat yaptırmak istediğinizde söz konusu sözleşme için mutlaka bir hukukçu ve mühendise danışmalısınız.

birevim
Paylaş