Güncel Haberler

KDV istisnası ofis projelerinde geçerli mi?

Gayrimenkul sektörünü canlandırmak ve yabancı yatırımcıları Türkiye’deki yatırımlara teşvik etmek amacıyla hükümet KDV istisnasını uygulamaya soktu. Ancak ofis sektöründe bazı sorunlar yaşanıyor.

birevim-reklam

Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte yabancı yatırımcılar Türkiye’den ofis alırken KDV istisnasına tabi olabiliyor. Ancak tebliğ bu konuda Tapu Kanunu ile çelişiyor. Tapu Kanunu’na göre yurt dışında yerleşik şirketlerin Türkiye’de tapu alması çok özel kurallara bağlı. Tapu verilmesi ancak petrol arama izni olması gibi koşullarda gerçekleşiyor.

Yabancı şirketler mevcut sistemde Türkiye’den ofis veya gayrimenkul alabilmek için Türkiye’de şirket kuruyor. Ancak yüzde 18’lik KDV indiriminden Türkiye’de ofisi olan yabancı şirketler yararlanamıyor. Bu da ofis satıcısının KDV indirimi yoluyla satışlarını artırmasını engelliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girmeli

Nurol GYO Genel Müdürü Samim Hatipoğlu, “Eğer düzenleme istisna sağlayacak gibi yapılmış olursa en az 5 yılda 5 milyar dolar kadar satış yapmamız mümkün olacak” diyor. Hatipoğlu, böylece yüzde 18’lik indirimle birlikte Türkiye’nin eşdeğer ülkelere göre daha ucuz bir ülke olacağını ifade ediyor. Bunun için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın devreye girmesi bekleniyor.birevim-sabit-reklam
Benzer Yazılar
Güncel Haberler

Ziraat Bankası Çalışma Saatleri 2020 - Saat Kaçta Açılıyor, Kapanır?

Güncel Haberler

Yapı Kredi Çalışma Saatleri 2020 - Saat Kaçta Açılıyor, Kapanır

Güncel Haberler

Vakıf Bank Çalışma Saatleri 2020 - Saat Kaçta Açılıyor, Kapanır?

Güncel Haberler

Türkiye Finans Çalışma Saatleri 2020 Saat Kaçta Açılıyor, Kapanır?