15 June, 2024

Kentsel dönüşüm için belediyelere faizsiz kredi imkanı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında belediyelere sıfır faizli kredi verecek.

birevim faizsiz ev

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de 2018 yılından itibaren 500 bin konutun dönüştürülmesini hedeflediklerini söyledi. Beklenen Marmara depremi öncesinde İstanbul’u hazırlıklı hale getirmek için çalışmalarına hızla devam eden hükümet kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştirmek için belediyelere faizsiz kredi desteği verecek.

Türkiye genelinde 7,5 milyon yapı dönüştürülmeyi bekliyor. Bu yapılardan 200.000’i İstanbul’da yer alıyor. Bakan Özhaseki, İstanbul’da gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm hakkında bilgi verdi. Özhaseki “Belediyelere 5 yıl vadeli para vereceğiz. 2 yıl ödemesiz, 3 yıl geri ödemeli, sıfır faizli. Vade değişebilir ama hesaplamamız bunun üzerine kurulu” dedi. Dönüşümde finansman ve rezerv alanı olarak iki temel sorun olduğunu belirten Özhaseki, “Rezerv alan sorununu çözmezsek, yapılaşma yoğunlaştırılarak devam edecek o da bir sürü belaya kapı açacak. Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası gibi birçok yatırım bankası var. Buralardan aldığımız krediyi belediyelere verdiğimizde bakanlık olarak sadece faizlerini üstlenmek istiyoruz” dedi.

Bakan Özhaseki, Anadolu’da yapılacak olan kentsel dönüşüm için belediyelerin ve İller Bankası’nın ortak çalışacağını sözlerine ekledi.

birevim
Paylaş