24 April, 2024

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alabilirim?

Ülkemiz, bir deprem ülkesi konumunda bulunmaktadır. Deprem riskinin çok büyük olduğu ülkelerin arasında yer aldığımız için, can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla alınması gereken bir takım önlemler mevcuttur. Bu önlemlerin başında da ‘’Kentsel Dönüşüm’’ yer almaktadır. Türkiye’de inşa edilmiş olan evlerin çoğunluğu eski yıllarda yapıldığı için, bir deprem durumunda fazlasıyla korunaksız kalmaktadırlar. Aynı zamanda bir yıkılma durumunda çevredeki evlere de zarar verme riski bulunan bu evlerin yıkılması ve onların yerine yeni evlerin inşa edilmesi can ve mal güvenliği açısından çok büyük bir öneme sahiptir. İşte bu yüzden ‘’Kentsel Dönüşüm Projeleri’’ uygulanmaktadır. Kentsel dönüşüm ile birlikte şehirlerde daha güvenli, sağlam ve depreme dayanıklı, yeni evlerin inşası amaçlanmaktadır.

birevim faizsiz ev

KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞVURULARI

Ülkemizde kentsel dönüşüm konusunda birçok fırsat sağlanmaktadır. Devlet destekli olarak verilmekte olan kentsel dönüşüm kredilerinin yanı sıra, başvuru yapan vatandaşlar 300-600 TL arasında geri ödenmesi bulunmayan bir şekilde kira desteğine sahip olabilmektedirler. Proje kapsamında, başvuru sahibi olan kişiler müteahhit seçme konusunda özgürdürler. Bunların yanı sıra kentsel dönüşüm projesi ile birlikte evlerin değerinin fazlasıyla arttığını da belirtmek gerekir. Projelerin sona ermesinin ardından evlerin değeri yaklaşık olarak 1.5 kat artmaktadır. Proje için, ilk olarak binanın bir deprem risk raporu gerekmektedir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN KREDİ

Bu krediden yararlanmak isteyen vatandaşların göz önünde bulundurması gereken bir takım gereklilikler ve durumlar mevcuttur. Bu krediye sahip olabilmek için öncelikle binanın bir kentsel dönüşüm kapsamı içerisine girmesi gerekmektedir. Bir müteahhit seçimi yapılmalıdır. Müteahhit seçildikten sonra kentsel dönüşüm kredisi sunan bankalarda herhangi birine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Dönüşüm kredileri, bir daire için maksimum 100.000 TL olarak sunulmaktadır. Bununla birlikte, eğer vatandaşın 4 ya da 5 dairesi bulunuyorsa, maksimum 500.000 TL olarak kentsel dönüşüm kredisi imkanı verilmektedir. Bankadan krediyi aldıktan sonra, bu kredi blokeli bir şekilde,  seçilen müteahhidin hesabına aktarılır. Hesap blokeli olduğu için, müteahhit paranın tamamını kullanamamaktadır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ ÖZELLİKLERİ

Kredinin kullanılması, müteahhidin yapmakta olduğu işlemlerin sürecine göre bir şekil kazanmaktadır. Müteahhit yapmakta olduğu inşaatın imalatını sunmak ve kontrol edilmesini isteyerek yapı denetime başvurmaktadır. İnşaatın kontrollerini yapan yapı denetim, sonrasında belgeleri bankaya sunmaktadır. Bütün bu işlemler sona erdikten sonra, müteahhidin bu zamana kadar harcadığı tutar, müteahhidin hesabına aktarılmaktadır. Aslında durumu kısaca özetlemek gerekirse; eğer ki başvuru sahibi inşaatı beğenmezse veya müteahhit işi bırakırsa paraya herhangi bir şey olmamaktadır. Çünkü para blokeli olarak, yani müteahhidin kullanamayacağı bir şekilde hesapta bulunmaktadır. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu projenin kredisinin kullanılması durumunda bakanlık herhangi bir müdahalede bulunmaz; bakanlık sadece onay vermektedir. Başvuru sahibinin seçtiği müteahhit ve bankadan alınmış olan kredi ile bina yeniden yaptırılabilmektedir.

birevim
Paylaş