18 July, 2024

Kentsel dönüşüm projeleriyle ev sahibi olmak mümkün mü?

2017 yılında da artarak devam eden kentsel dönüşüm projeleriyle şehirler yeni yüzlerine kavuşuyor. Kentsel dönüşüm projelerinden İstanbul başta olmak üzere birçok büyük şehirde ev sahibi olmak mümkün. Fakat kentsel dönüşümle birlikte üretilen yeni konutların üst gelir grubuna hitap etmesi milyonlarca ailenin ev sahibi olmasını zorlaştırıyor. Bütçesine göre ev almak isteyen ailelerin para biriktirerek ev alması ise uzun yıllar alıyor. Bankaların sunduğu konut kredi faizlerinin de yüksek olması ev sahibi olmak isteyen aileleri farklı alternatifler aramaya yöneltiyor.

birevim faizsiz ev

Türkiye çapında yapılan istatistiğe göre; tüketim amaçlı hane halkının yaptığı harcamalar arasında en yüksek payı %26 ile konut ve kira ödemeleri alıyor. Hal böyle olunca konut sahibi olmak için para biriktirmek imkansız hale geliyor. Uzmanlar, kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte bu durumun daha da zorlaşacağını söylüyor. Kentsel dönüşüm için alınan kredinin kredi vadesi sona erinceye kadar her 6 ayda bir Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranında artırılıyordu. Ancak Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre güncelleme zammı TÜFE oranına 1 puan eklenerek hesaplanacak. Tutarın her yılın ocak ayında yıllık olarak belirlenecek olması vatandaşın kredi borcunun çok daha hızlı büyümesine sebep olacak.

Bireysel birikimin zor olduğu günümüzde banka kredileri ile ev sahibi olmak daha zor. Çoğunlukla üst gelir grubuna yönelik olan banka kredileri ve diğer finansman araçları ile konut sahibi olan çok sayıda aile bulunsa da ödenilen faiz miktarının yüksek olması ailelerin ilerde sıkıntı yaşamasına sebep oluyor. Peşinat zorunluluğu, yüksek faiz oranları ve yüksek aylık taksitler sebebiyle düşük ve orta gelirli aileler konut sahibi olmak için farklı seçeneklere yöneliyor. Aileleri tasarrufa yönlendirerek onların ev sahibi olmasına imkan sağlayan özel firmalar bütçelerine uygun ödeme planı oluşturarak faizsiz ve peşinatsız seçenekler sunuyor. Konut sahibi olmak isteyenlerin lehine birçok yeniliğin bulunduğu sistemde ev borcunun planlanan zamandan daha kısa sürede bitmesi için de alternatifler bulunuyor. 160 aya kadar vade seçeneğinin bulunduğu sistemde peşinat zorunluluğu bulunmamaktadır.

birevim
Paylaş