15 June, 2024

Kiralık konut fiyatları düştü

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul’daki kiralık daire fiyatlarında düşüş yaşandığını belirtti.

birevim faizsiz ev

Aşa; İstanbul’daki kiralık daire sayısının arttığını belirterek daire fiyatlarında yüzde 30’a varan düşüş yaşandığını ifade etti. Aşa sözlerine şöyle devam etti: “Eskiden kiraya verecek ev bulamıyorduk, müşteri çoktu, şimdi tablo tam tersine döndü. Bir emlakçının elinde onlarca kiralık ev var. Yüzde 30’a kadar kirası düşen bölgeler olmasına rağmen talep hala az.

Kira düşüşünden ilk etkilenen yerlerin merkezi konumlar olduğunu söyleyen Aşa geçen sene Beşiktaş’ta 3.000 TL olan evin şu an 2.500 TL, 2.500 TL seviyelerinde olan evin 2.000 TL, 2.000 TL olan evin 1.500 Tl olduğunu ifade etti. Bu duruma etki eden nedenlerin arasında Suriyeli akımının durması ve üniversite öğrencilerinin İstanbul’u tercih etmemesi yer aldı.

Kentsel dönüşüm sebebiyle yeni yapılan binalarda kapasitenin artmasının da kiraların düşüşünde etken olduğunu söyleyen Aşa fiyatların olması gereken seviyeye geldiğini belirtti.

Satılık konutlarda da şu an beklenen talebin olmadığını bildiren Aşa, fiyatların yüksek olduğunu söyledi. Alıcı kitlenin talebine göre fiyatların talebi karşılamadığını belirten Aşa, bu yüzden müşterilerin şu an uygun fiyatlı ikinci el konuta yöneldiğini, fiyatların biraz daha gevşemesi ya da alıcının talebine uygun projelerin üretilmesi gerektiğini dile getirdi.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa şunları kaydetti: Kampanyalar başlatıldı, faizler düştü, bu promosyonlarda aslında beklenen talep yakalanamadı. Alıcının talebine ve alım gücüne göre şu an çok az proje var. Olanlarda çok uzak mesafelerde. Adam dağın başına ev yapıyor, bahçesine havuz koydu diye lüks segment diye metrekaresine 5 bin lira fiyat veriyor. Böyle bir mantık yok. Alıcının talebinin anlaşılması, fiyat limitinin bilinmesi ve ona uygun projeler üretilmesi lazım. ‘Ben yaptım bu fiyata satıyorum’ zihniyeti yok, alıcının durumu olsa zaten alır. Alıcının talebine uygun hareket edilmediği müddetçe elde kalan konutlar kalmaya devam edecek.”

birevim
Paylaş