21 May, 2024

Konut Alımını Arttıran Tasarruf Modeli

Vatandaşların ev sahibi olmalarının önünü açan Birevim, sunduğu tasarruf modeli ile vatandaşların yüksek faizler ödemeden ev sahibi olmalarına imkan veriyor.

birevim faizsiz ev

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların nakit parası olduğunda ev alma süreci daha rahat geçiyor. Nakit parası olmayanlar ise kredi çekmek zorunda kalıyor ve çektiği tutar kadar banka faizi ödüyor. Ancak faizler son 10 yılın en yüksek seviyesini gördü. İhtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,68’e, konut kredisi faiz oranı yüzde 1,22 ve taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1,51’e yükseldi. Hal böyle olunca vatandaşlar tasarrufa dayalı faizsiz ev alma yöntemine yöneldi.

“Birevim olarak faiz yükünü ortadan kaldırıyoruz”

Birevim, tescilli ve kendine özgün tasarrufa dayalı modeliyle vatandaşların belli bir plan dâhilinde ev ve araba sahibi olmalarına imkan tanıyor. Tasarruf programına dahil olan vatandaşlar yüksek faiz maliyetleriyle karşılaşmıyor. Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modeliyle, orta ve dar gelirli vatandaşlar kolaylıkla ev sahibi olabiliyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çifti, “Kişiler kendi tasarrufla ev sahibi oldukları için başka bir kurum tarafından finanse edilmiyorlar. Hal böyle olunca faiz yükü ortadan kalkmış oluyor. Birevim’in tasarrufla faizsiz modelinde oluşan tüm fayda ise tekrar tasarruf sahiplerine dönüyor. Örneğin, 200 bin TL değerinde bir ev sahibi olmak isteyen kişi kredi kullandığı zaman 180 bin TL fazladan faiz ödemesi yaparken toplam ödemesi 380 bin TL oluyor. Ayrıca kredi kullanılması durumunda 3.167 TL aylık taksitler ödemek zorunda kalıyor. Birevim’in tasarrufa dayalı faizsiz modelinde ise 200 bin TL değerinde bir ev için hiç fark ve faiz ödenmezken aylık taksitler evini teslim almadan önce 833 TL, evini teslim aldıktan sonra ise 1633 TL oluyor. Kişi evini Birevim modeliyle hem uygun taksitlerle alırken, hem de hiç faiz veya vade farkı ödemiyor” dedi.

birevim
Paylaş