24 April, 2024

Konut alımlarında beton kalitesine dikkat edilmeli

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Tüzün, Türkiye’nin deprem hattında olduğundan, ev alırken beton kalitesinin önemini vurgulayan açıklamalarda bulundu.

birevim faizsiz ev

TÜİK tarafından son açıklanan verilere göre, 2017 yılı ilk yarısında Türkiye’de satılan konut sayısı 654 bine yükselerek %3,7 oranında artış gösterdi. Konut satışlarında yaşanan artışlara istinaden açıklama yapan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün; “Türkiye dünya üzerinde depremden etkilenen ve etkilenecek olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Depremin yıkıcı etkilerinin acısını zamanında en derinden yaşadık. Bu yüzden konut satın alırken kaliteli beton kullanılan yapıları tercih etmek en öncelikli nitelik olmalıdır” şeklinde önemli açıklamalarda bulundu.

İnşaat sektörü konut satışlarındaki artışlarla ekonominin büyüme ivmesini bu yılda sürdürüyor. TÜİK tarafından son açıklanan verilere göre, 2017 yılı ilk yarısında Türkiye’de satılan konut sayısı %3,7 oranında artış ile 654 bine yükselmiş, yine aynı dönemde İstanbul ilindeki konut satışları %2,5 azalarak 114 bin olmuştur.

Konut Alırken Deprem’e Dayanıklı Konutlar Seçilmelidir.

Konut satışlarında ki artış sebebi ile alıcılara önemli açıklamalarda bulunan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün, konut alımlarında konfor, lokasyon gibi özeliklerden önce depreme dayanaklı binalara odaklanılmasını önemle belirtti. Türkiye’nin önemli deprem bölgelerini bünyesinde bulundurduğunun altını çizen Tüzün, yapılan araştırmalara göre konut satın alan müşteriler, inşatta kullanılan beton konusunda bilinçli olmadığını belirterek: “Unutmamak gerekir ki, yapının temeli, tasarımı ve kullanılan malzemelerin sağlamlığı gibi etkenler de depremin gücüne karşı dayanıklılık açısından önem taşır.İnşaatlarda beton kalitesine çok önem gösterilmelidir. Yapı denetim yasasında belirtilen gerekliliklere firmalar uymak zorundadır. Ayrıca konut firmaları güçlü mühendislik hizmeti alan, kalite kontrol birimi en iyi şekilde yapılandırılmış,projeleri tercih etmeliler” dedi.

birevim
Paylaş