17 July, 2024

Konut Fiyatlarında Artış Var!

Türkiye’de ev fiyatları yükseliyor. Resmi rakamlar, ülkenin pandemi sebebi ile sıkıştırılmasına rağmen on yıldan uzun süredir en hızlı şekilde arttığını gösteriyor.

birevim faizsiz ev

Türkiye’de yıllara göre ev fiyatları sadece son dört yılda %75,6 oranında arttı. Türk emlak piyasası büyük ölçüde artan ipotek kredisi, artan kentsel nüfus ve sağlam ekonomik büyüme ile hareket ediyor. İkinci en yüksek büyüme oranına sahip ülke, 2012’den bu yana ortalama bir evin maliyetinin %34,3 arttığı İrlanda oldu.

Rapora göre, Türkiye emlak pazarındaki büyüme büyük ölçüde artan ipotek kredisi, artan kentsel nüfus ve sağlam ekonomik büyümeden kaynaklandı.

Türkiye’de konutların maliyeti ne kadar?

TCMB’den yapılan açıklamaya göre, İstanbul 2020’de metrekare başına ortalama 5.221 TL ile Türkiye’nin en pahalı konutlarına sahiptir. Ülke çapında, ortalama konut fiyatları metrekare başına 3.104 TL (455 ABD Doları) idi.

Türkiye’de Konut Endeksi, 2020 eylül ayında 146,70 puan iken, Ekim ayında 149,90 puana yükseldi. Türkiye’de Emlak Fiyatları Konut Endeksi Ekim 2020 Eylül ayında 146,70 puandan Türk lirası ABD doları başına 7,3’ü geçerek geçen Ağustos’tan bu yana en güçlü seviyesine ulaştı.

Yatırım ya da Yaşamak İçin neden Türkiye

Türkiye dünyanın en güzel ve büyüleyici ülkelerinden biridir. Hızla modernleşen ülke, şu anda tek laik Müslüman ülke ve doğu ve batı kültürel etkilerinin kafa karıştırıcı bir karışımını birleştiriyor. Ülke 10.000 yılı aşkın bir süredir var ve tarihin en büyük uygarlıklarının çoğu Türkiye’yi evi olarak adlandırıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında harika kalıntılar (Troya’dan Side’ye), antik kiliseler, kaleler görebilirsiniz.

İstanbul’un hareketli sokaklarında bile inanılmaz derecede samimi ve sıcakkanlı halk ile karşılaşırsınız.  İstanbul konut fiyatları dünya şehrine yakışır şekilde bir skaladadır. Faizsiz tasarruf finansmanı ile avantaja dönüştürebilirsiniz. Peşinatsız ve taksitle İstanbul’da konut sahibi olabilirsiniz.  Konut fiyatları fırladı ancak tasarruf finansmanı size kredisiz avantajlı ev sahibi olma avantajı sunuyor.

Türkiye’nin 800 kilometrelik kıyı şeridi dört farklı deniz tarafından sınırlanmış haline getirilerek plaj mülkiyeti ve güneşin altında eğlence için göz kamaştırıcı bir yer haline getirilmiştir.

Altınkum, Fethiye, Antalya, Marmaris ve Bodrum gibi tatil köyleri ve köyler her yıl binlerce insanı deniz yoluyla cezbediyor ve Türkiye’de mülkiyet ülkenin kendisi kadar çeşitlidir.

Türkiye Konut Fiyatları 2021

Konut fiyatları artıyor mu?   Son 3-4 yıllık ev satış rakamları hepimizi Ivy gibi büyüledi. 2017 yılında 1,4 milyon adetlik rekor satış gerçekleşti. İlerleyen yıllarda ev satışları yine rekor seviyeye ulaştı. – Yıkılmadık derken asıl krizin farkına varamadık. Aynı dönemde, yani 2017’den sonra alınan lisans sayısı, başka bir deyişle uygulanan projelerin büyüklüğü; her yıl bir önceki yıla göre yüzde 50 azaldı.

Yeni proje üretimi olmadığı için sektörün zayıflayacağı ön görülüyor. İstihdam ve vergiler gibi Türkiye ekonomisine sağladığı katma değer azalacaktır. Öte yandan bu sürecin devamında sektör üzerinde enflasyonist baskı olabilir.  Arzdaki, yani Türk konut üretimindeki düşüş metrekare başına birim fiyatlarda artışa yol açarken, el satışları da devam ediyor. Arzın azalmasının fiyatları artıracağını da belirtmek önemlidir.

Konut Fiyat Endeksi, belirlenen bir pazardaki tek aileli ev fiyatlarındaki değişiklikleri ölçen bir araçtır. Bu araçlar, fiyatları tahmin edebilmeniz için ev değerlerinin arttığı veya azaldığı alanları gösterebilir.

Sonuç

Yeni projeler yapılmadıkça; hem arzın azalmasından kaynaklanan fiyatlardaki artış hem de hammadde maliyetlerindeki artışın da eklenmesiyle Türkiye’de konut fiyatları kısa süreliğine el yakacak gibi görünüyor. Bu bağlamda, bu kadar kötü bir tabloya baktığımızda, 2021’i tahmin etmek çok zor olacak. 2021 temennimiz, sektörümüzün içinde bulunduğu durumu analiz ederek ve önlem alarak yeniden güçlenmesidir.

birevim
Paylaş